Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

#Azjatech: Viettel przeprowadził pierwsze połączenie 5G wykorzystując infrastrukturę made in Vietnam

Autor: Instytut Boyma
Dodano: 31-01-2020 13:25

17 stycznia podczas wizyty w ośrodku badawczo-rozwojowym Viettelu minister informacji i łączności Nguyen Manh Hung wykonał pierwsze połączenie w standardzie 5G przy użyciu elementów infrastruktury zawierającej elementy wyprodukowane w Wietnamie. Sukces ten jest efektem współpracy wietnamskiego telekomu z Ericssonem.

Pierwsze, eksperymentalne połączenie 5G zostało przeprowadzone przez te same firmy w maju ubiegłego roku, wykorzystano jednak wtedy infrastrukturę pochodzącą z importu. Viettel zakłada uruchomienie produkcji komercyjnych stacji przekaźnikowych 5G do czerwca tego roku.  Kierowany przez wojsko telekom planuje w tym samym czasie uruchomić komercyjne usługi 5G. Amerykańska firma informatyczna Cisco szacuje, że do roku 2025 wietnamska sieć 5G może osiągnąć 6,3 mln abonamentów.

Wietnam praktycznie na samym początku postawił na lokalną produkcję elementów infrastruktury telefonii nowej generacji i udział krajowych podmiotów w dalszych pracach badawczo rozwojowych. System zachęt skłonił globalnych liderów branży do współpracy z Hanoi. Co jeszcze bardziej istotne od samego początku wykluczono udział chińskich podmiotów z Huawei na czele. Każdy z trzech wietnamskich telekomów nawiązał współpracę z innymi partnerami: Viettel z Nokią i Ericssonem, MobiFone z Samsungiem, a Vinaphone z Nokią.

Autorem takiej polityki jest minister Hung, który wcześniej był dyrektorem generalnym Viettelu. Ambicje ministra sięgają jednak znacznie dalej. Podczas spotkania z delegacją Izby Reprezentantów zaproponował rozpoczęcie rozmów nad standardami technologicznymi 5G, by sprawdzić, czy elementy infrastruktury produkowane w Wietnamie mogłyby wejść na amerykański rynek. Viettel planuje stać się szóstą na świecie firmą zdolną do zapewnienia kompleksowych usług 5G. Obecnie taką zdolność posiadają jedynie: Ericsson, Nokia, Huawei, Samsung i ZTE.

Czytaj także: Francuski Orange wybrał dostawcę urządzeń dla 5G

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021