Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Kenia: Zmarł były prezydent Daniel Moi

Autor: PAP
Dodano: 04-02-2020 05:40

W nocy z poniedziałku na wtorek w wieku 96 lat zmarł były prezydent Kenii Daniel Toroitich arap Moi. O śmierci tego polityka piastującego najwyższy urząd w państwie w latach 1978-2002 poinformował obecny szef państwa Uhuru Muigai Kenyatta.

Zmarły prezydent był nazywany przez Kenijczyków "Nyayo", co w języku suahili oznacza "ślady", gdyż wciąż powtarzał, że podąża szlakiem wyznaczonym przez pierwszego prezydenta Kenii, Jomo Kenyattę, objął najwyższy urząd w państwie w 1978 r. jako skromny lokalny działacz.

Z polityki wycofał się ostatecznie w 2002 r., otoczony ponurą sławą autokraty, który próbował dokonać zamachu stanu po ukończeniu pierwszy kadencji w 1982 r., łamiąc praworządność.

Do polityki Daniel Moi wszedł w latach 50., gdy założył Kenijski Afrykański Związek Demokratyczny, którego celem było obrona mniejszych plemion, takich jak np. Kalenjin, z którego sam się wywodził.

Swą karierę zawdzięczał pierwszemu prezydentowi Kenii, który zaproponował mu sojusz taktyczny. W 1964 r. z inicjatywy Jomo Kenyatty otrzymał nominację na ministra spraw wewnętrznych, a w 1967 został wiceprezydentem Kenii. Po śmierci prezydenta Kenyatty w 1978 r. został zaprzysiężony na urząd prezydenta kraju.

Jego rządy i prowadzona polityka były przedmiotem ostrej krytyki zarówno ze strony opozycji, jak i społeczności międzynarodowej. Pod wpływem nacisków z Zachodu i w obliczu protestów był zmuszony do przeprowadzenia przedterminowych wyborów w 1992 roku, które ostatecznie wygrał stojąc na czele partii KANU. W 1997 r. partia ta powtórzyła poprzedni sukces.

Agencje przypominają, że Daniel Moi był często określany jako profesor w polityce ze względu na to, że był aktywny na kenijskiej scenie politycznej przez prawie ćwierć wieku.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021