Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Niższy zysk BP, ale analitycy usatysfakcjonowani

Autor: DM
Dodano: 04-02-2020 12:56

Czołowy europejski koncern paliwowy BP podał wyniki finansowe za ubiegł rok. Są one gorsze niż w poprzednich 12 miesiącach, ale lepsze od oczekiwań analityków.

Zysk netto w 2019 roku spadł do 4 mld dolarów z 9,38 mld dol. w 2018 roku. Przychody spółki spadły rok do roku o siedem procent i wyniosły 278,4 mld dol.

Jednak zdaniem analityków wyniki firmy nie są złe. Biorąc pod uwagę otoczenie makroekonomiczne i ceny ropy są nawet lepsze od oczekiwań.

Czytaj też: USA oferują Białorusi 100 proc. potrzebnej ropy naftowej

Gorsza sytuacja w branży odbiła się mocno na czwartym kwartale BP. Przychody spółki w tym okresie spadły o 6 proc. rok do roku – wyniosły 71,1 mld dol., zarazem spółka zanotowała w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku stratę. Była ona co prawda niewielka, bo wyniosła 4 mln dol., ale rok temu koncern miał zysk netto na poziomie 2,72 mld dol.

BP to największy obok brytyjsko-holenderskiego Shella, europejski koncern paliwowy. Spółka działa niemal na wszystkich kontynentach. Jej ubiegłoroczne dobowe wydobycie wynosiło 2,6 mln baryłek, czyli w przybliżeniu czwartą część tego co produkuje cała Arabia Saudyjska.

BP prowadzi działalność wydobywczą, poszukiwawczą i rafineryjną. Firma jest także znaczącym właścicielem stacji paliwowych. W naszym kraju na tym rynku odgrywa jedną z wiodących ról.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022