Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Indonezja: Kobieta, która weszła z psem do meczetu, została uniewinniona

Autor: PAP
Dodano: 05-02-2020 16:15

Sąd w Cibinong w Indonezji uniewinnił w środę kobietę, która w lipcu ub.r. weszła do meczetu z psem. Suzethe Margareth była oskarżona o bluźnierstwo.

"Oskarżona nie może zostać skazana, gdyż nie może ponosić odpowiedzialności za swoje czyny z powodu zaburzeń psychicznych" - stwierdził sędzia Indra Meinantha Vidi. "To, co zrobiła, było wynikiem jej choroby" - dodał.

W lipcu w internecie wśród mieszkańców Indonezji krążyło nagranie, na którym widać było psa biegającego po meczecie oraz Margareth kłócącą się z wiernymi.

Wielu muzułmanów uważa psy za zwierzęta nieczyste. Jak pisze AP, konserwatywni wyznawcy islamu domagali się, by sprawa Margareth trafiła do sądu.

Pies, który ostatecznie został wygoniony z meczetu, zginął następnego dnia. Potrącił go samochód członka organizacji zajmującej się zwierzętami, który próbował go schwytać.

Bluźnierstwo jest w Indonezji przestępstwem, za które grozi do pięciu lat więzienia. Organizacje walczące o prawa człowieka od dawna wzywają do zniesienia przepisów, na podstawie których - jak pisze AP - prześladuje się w Indonezji chrześcijan i członków innych mniejszości religijnych.

W 2018 roku sąd na Sumatrze skazał za bluźnierstwo na 18 miesięcy więzienia buddystkę, która w 2016 roku poskarżyła się na zbyt głośne wezwania do modlitw, płynące z głośników meczetu położonego blisko jej domu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021