Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Rosjanie wierzą, że nadal będą eksportować węgiel do Polski

Autor: DM
Dodano: 06-02-2020 17:55 | Aktualizacja: 06-02-2020 18:36

Rosyjskie media szeroko informują o polskich planach dotyczących ograniczenia importu węgla z Rosji. Jednak są co do tego sceptyczne – według nich Polska ma zbyt mało własnego dobrego węgla, aby całkowicie zrezygnować z rosyjskiego.

Według wstępnych danych w 2019 roku import węgla do Polski wyniósł 18–19 mln ton. Ponad 70 procent pochodziło z Rosji, głównie importowane przez przedsiębiorstwa państwowe,

Według RIA Nowosti Polska nadal będzie zmuszona do importu rosyjskiego węgla ze względu na energetykę opartą na węglu kamiennym. Argumentem za rosyjskim węglem jest to, że nie tylko jest on tańszy, bo także z kopalń odkrywkowych, ale przede wszystkim wyższej jakości. Wystarczającej ilości tak dobrego węgla polskie kopalnie nie są w stanie wydobyć.

Czytaj też: Górnicy pojadą do Warszawy

Według Kommiersanta pod presją związków zawodowych - te już zapowiedziały protest, jak zauważa dziennik – rząd PiS może chcieć blokować import rosyjskiego węgla, tyle że będzie to trudne ze względu na międzynarodowe reguły handlu.

Rosyjskie media zauważają, że aby takie blokowanie importu rosyjskiego węgla było skuteczne, krok ten musiałaby przedsięwziąć cała Unia, na to jednak się nie zanosi. W innym przypadku może się okazać, że rosyjski węgiel trafi do innych europejskich odbiorców, a finalnie zostanie i tak spalony w polskich elektrowniach.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022