Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Nowe przypadki koronawirusa na Majorce i w W. Brytanii powiązane z Francją

Autor: PAP
Dodano: 09-02-2020 21:45

Dwa nowe przypadki koronawirusa zdiagnozowane w niedzielę na Majorce i w Wielkiej Brytanii powiązane są grupą Brytyjczyków, którzy zainfekowali się we francuski kurorcie narciarskim Contamines-Montjoie - poinformowały w niedzielę wieczorem francuskie władze.

Zakażenie koronawirusem zdiagnozowano w sobotę u pięciu Brytyjczyków, wśród których jest dziecko. Minister zdrowia Francji Agnes Buzyn określiła te przypadki infekcji jako klaster, czyli zakażenia pochodzące od jednej osoby. Jest nią obywatel brytyjski, który wziął udział w konferencji w Singapurze, a następnie udał się na cztery dni do Contamines-Montjoie w Górnej Sabaudii na wschodzie Francji.

"Zorientowaliśmy się, że dwa nowe przypadki związane są z tym klastrem, są to dwie osoby dorosłe - jedna została zdiagnozowana w Wielkiej Brytanii, a druga na Majorce" - powiedział w wystąpieniu telewizyjnym dyrektor generalny ds. zdrowia publicznego we francuskim resorcie zdrowia dr Jerome Salomon.

Brytyjczyk, który był w Singapurze, wraz z grupą brytyjskich turystów zatrzymał się w Contamines-Montjoie u brytyjskiej rodziny, która mieszka tam na stałe. Zakażeni, którzy stanowią klaster to właśnie ta grupa.

Brytyjczyk zdołał następnie zakazić kolejne osoby. Władze Hiszpanii potwierdziły, że zetknął się on z następnym obywatelem Wielkiej Brytanii, który trafił na Majorkę, gdzie wykryto u niego wirusa. Rząd brytyjski poinformował tymczasem, że infekcję stwierdzono u kolejnej osoby, która zaraziła się we Francji - również od tego samego mężczyzny.

Mieszkańcy Contamines-Montjoie są obecnie testowani na obecność wirusa, a francuskie władze starają się zidentyfikować osoby, które miały kontakt z jego nosicielami.

Osoby, u których wykryto wirusa w zimowym kurorcie, oraz sześciu innych Brytyjczyków poddano w sobotę kwarantannie w pobliskich szpitalach. Według Buzyn stan zakażonych jest dobry.

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa na terenie Francji wynosi obecnie 11.

Wcześniej w niedzielę 35 Francuzów ewakuowanych z dotkniętego epidemią koronawirusa Wuhanu wylądowało w bazie wojskowej w Istres, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże na południu Francji. Wszyscy zostali poddani w Aix-en-Provence kwarantannie; potrwa ona 14 dni, tyle bowiem trwa maksymalnie okres inkubacji wirusa.

W niedzielę rano władze Chin podały, że liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa w tym kraju osiągnęła 37 198; 811 osób zmarło. Poza Chinami wirusa wykryto u ponad 320 osób w prawie 30 innych państwach i terytoriach. Dotychczas poza Chinami na skutek zakażenia wirusem zmarły dwie osoby - na Filipinach i w Hongkongu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021