Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Już 42 potwierdzone przypadki koronawirusa w Hongkongu

Autor: PAP
Dodano: 10-02-2020 20:13

W Hongkongu zakażenie koronawirusem 2019-nCoV potwierdzono w niedzielę u sześciu osób, a całkowita liczba odnotowanych tam przypadków wzrosła do 42 – poinformował wydział zdrowia hongkońskiej administracji. Narastają obawy o wybuch w regionie epidemii.

Hongkońskie centrum ochrony zdrowia ogłosiło w poniedziałek wieczorem, że ewakuuje lokatorów niektórych mieszkań w jednym z bloków na wyspie Tsing Yi, w którym wykryto już drugi przypadek zarażenia.

Przedstawiciel centrum Wong Ka-hing podkreślił, że ewakuacja jest "środkiem ostrożności dla bezpieczeństwa mieszkańców". Nie jest jasne, jak doszło do najnowszego zarażenia w budynku - dodał, cytowany przez publiczną stację RTHK.

Ewakuowani i umieszczeni w ośrodkach kwarantanny mają zostać wszyscy lokatorzy mieszkań o numerze siedem na każdym z 35 pięter budynku. Tymczasem inżynierowie z wydziału mieszkaniowego będą od wtorku badać system kanalizacji w bloku.

Pozostałe pięć nowo zdiagnozowanych osób należy do dwóch "klastrów rodzinnych", w których wcześniej stwierdzono już zakażenia. Dwoje nowych pacjentów to wuj i ciotka osoby, która zachorowała wcześniej. Trzy inne są krewnymi 69-letniego mężczyzny, u którego również stwierdzono wirusa, i który jest obecnie w stanie krytycznym - napisano w komunikacie wydziału zdrowia.

Wirus 2019-nCoV może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc. W Chinach kontynentalnych zabił już 908 osób i zaraził ponad 40 tys. W Hongkongu odnotowano dotychczas jeden zgon.

By zmniejszyć ryzyko rozwoju epidemii władze Hongkongu zamknęły większość przejść na granicy z Chinami kontynentalnymi. Od soboty każdy, kto stamtąd przyjedzie, poddawany jest obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie.

Z Kantonu Andrzej Borowiak

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021