Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Rosja: Na Kremlu relacjami z Ukrainą zajmie się Dmitrij Kozak

Autor: PAP
Dodano: 11-02-2020 14:46

Relacjami rosyjsko-ukraińskimi zajmować się będzie na Kremlu Dmitrij Kozak, mianowany niedawno wiceszefem administracji prezydenta Rosji Władimira Putina - poinformował we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wcześniej Ukrainą zajmował się Władisław Surkow.

Na codziennym briefingu dla mediów Pieskow odpowiedział twierdząco na pytanie, czy Kozak będzie teraz głównym przedstawicielem kremlowskiej administracji zajmującym się Ukrainą, a także - jak dodał - "kwestiami integracji". Nie chodzi o integrację Rosji i Ukrainy, Rosja uczestniczy "w wielu procesach integracyjnych" - zastrzegł Pieskow.

Tym samym potwierdził wcześniejsze doniesienia mediów, które wymieniały Kozaka jako następcę Surkowa. Według nieoficjalnych informacji Surkow, doradca Putina, odchodzi z administracji państwowej. Kreml informował jedynie, że Putin nie podpisywał dekretu o jego dymisji.

61-letni Kozak urodził się na terytorium dzisiejszej Ukrainy, w obwodzie kirowogradzkim. W latach 1976-1978 odbył służbę wojskową w oddziałach specjalnych Głównego Zarządu Wywiadowczego (GRU) ZSRR. Ukończył następnie studia prawnicze i w latach 80. pracował w prokuraturze Leningradu (obecnego Petersburga).

Po upadku ZSRR od lat 90. współpracował w merostwie Petersburga z późniejszym prezydentem, Władimirem Putinem. W 1999 roku przeszedł do pracy na Kremlu i w kolejnych latach zajmował stanowiska w administracji prezydenta i w rządzie. W 2008 roku jako wicepremier Rosji nadzorował przygotowania do igrzysk olimpijskich w Soczi. Od marca 2014 roku - czyli od kryzysu ukraińskiego - w rządzie Kozak zajmował się kwestiami związanymi z anektowanym Krymem. Został objęty sankcjami nałożonymi na przedstawicieli Rosji przez Zachód w odpowiedzi na kryzys ukraiński. W 2019 roku Kozak uczestniczył w rozmowach z Kijowem o wymianie więźniów, a także w rozmowach gazowych.

Z Moskwy Anna Wróbel

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021