Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

"Rz": Drożyzna na rynku wtórnym

Autor: PAP
Dodano: 14-02-2020 06:37

Ceny lokali z drugiej ręki w ciągu roku wzrosły nawet o ponad 20 proc. Klienci i tak kupują. Boją się kolejnych podwyżek - pisze piątkowa "Rzeczpospolita".

"Mieszkanie w stolicy - po 8 tys. zł za mkw. - kilkanaście miesięcy temu kupiła klientka sieciowej agencji Metrohouse. Lokal wynajmowała, po czym wystawiła go na sprzedaż: już po 10,5 tys. zł za mkw. - Obok deweloperzy chcą 12 tys., więc klientka ma duże szanse na uzyskanie swojej ceny" - ocenia ekspert Metrohouse Marcin Jańczuk.

W artykule dodano, że w Łodzi dochodzi do podbijania cen ofertowych. "Jeden z klientów oglądał dwupokojowe mieszkanie - opowiada Jakub Ziąbka, ekspert agencji Freedom Nieruchomości Łódź Wierzbowa. - Chciał je potem zobaczyć jeszcze raz, z żoną. Widząc jednak, ilu jest chętnych, przeprowadził dla niej szybką wideorelację, po czym zaproponowali wyższą niż wywoławcza cenę. Kupujący chcą kupić mieszkanie, zanim będzie +za późno+, czyli jeszcze drożej" - wskazuje.

"Rzeczpospolita" podała, że "w Warszawie średnia transakcyjna cena mkw. mieszkań używanych to już niemal 10 tys. zł. Rok temu było taniej o 15,9 proc.".

"Podobne zwyżki - o 16,6 proc., do ponad 6,6 tys. zł za mkw. odnotowano w Poznaniu" - wynika z analiz Metrohouse. Wskazano, że "najbardziej, o 22,4 proc., podrożały lokale w Gdańsku. Kupujący płacą średnio 7,8 tys. zł za mkw. We Wrocławiu ceny mkw. lokali poszły w górę o 21,6 proc., do 7,2 tys. zł.".

Jańczuk wskazuje, że "rynek wtórny jest odbiciem rynku pierwotnego, a ten płonie od kilku lat".

"Rz" pisze, że "równie gorąco jest na rynku mieszkań z drugiej ręki". "Różnice w cenach nowych i używanych mieszkań są niewielkie. A lokale używane mają nad deweloperskimi niepodważalną przewagę: można się do nich od razu wprowadzić. U deweloperów brakuje najbardziej popularnych lokali, do 60 mkw. Gotowych mieszkań o takiej powierzchni raczej nie znajdziemy" - podkreślono.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020