Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Czechy: W Pradze rozpoczęto rekonstrukcję Kolumny Maryjnej z XVII wieku

Autor: PAP
Dodano: 17-02-2020 14:53

Na Rynku Starego Miasta w Pradze rozpoczęły się prace przy odbudowie Kolumny Maryjnej, wzniesionej w połowie XVII wieku i zburzonej w 1918 roku, jako symbol panowania monarchii habsburskiej. Replika ma być gotowa we wrześniu.

Na staromiejskim Rynku w miejscu, gdzie ma stanąć replika Kolumny, zaczęto usuwać bruk nad fundamentami zburzonej w pierwszym tygodniu istnienia Czechosłowacji konstrukcji.

Zdaniem historyków oraz głównego inicjatora wzniesienia w Pradze repliki Kolumny, rzeźbiarza Petra Vani, fundamenty powinny znajdować się na głębokości około dwóch metrów. "Najprawdopodobniej znajdzie się oryginalny kamień węgielny pochodzący z 1650 roku, pod którym powinien być akt erekcyjny" - powiedział Vania.

XVII-wieczne kamienie mają zostać oczyszczone i zbadane przez archeologów. Dopiero później ma zostać położony nowy fundament. Ten etap rekonstrukcji powinien zakończyć się do połowy marca. Prace zostaną wstrzymane na czas jarmarku wielkanocnego, tradycyjnie organizowanego na Rynku Starego Miasta w stolicy Czech.

Vania poinformował, że firmy i osoby prywatne poświęcające swój czas przy tworzeniu i wznoszeniu repliki Kolumny Maryjnej, pracują bez wynagrodzenia. Także miasto zrezygnowało z wysokich opłat za zajęcie przez plac budowy części Rynku. Po zakończeniu prac replika ma stać się własnością Pragi.

Starania o odtworzenie kolumny z posągiem Matki Bożej trwały od chwili zburzenia 16-metrowej konstrukcji. Ostatecznie radni Pragi w grudniu 2019 roku zmienili swą decyzję sprzed dwóch lat, w której po raz kolejny odrzucono postulat rekonstrukcji kolumny i ostatecznie wydano pozwolenie na jej odbudowę.

Oryginalny pomnik maryjny został wzniesiony dla upamiętnienia zwycięstwa mieszkańców Pragi nad Szwedami w czasie wojny trzydziestoletniej. Na blisko 14-metrowej kolumnie znajdowała się pozłacana rzeźba Matki Bożej stojącej na pokonanym smoku. Całość wznosiła się na postumencie, którego narożniki zdobiły rzeźby aniołów walczących z siłami zła. Kolumna była także gnomonem, czyli służyła do wyznaczania czasu słonecznego. W południe, cień rzucany przez kolumnę pokrywał się z południkiem przebiegającym przez Pragę, którego linię odwzorowano na powierzchni Rynku Starego Miasta.

W czeskiej tradycji narodowej kolumna symbolizowała zło związane z panowaniem domu Habsburgów w Czechach.

Z Pragi Piotr Górecki

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021