Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Holandia: Parlament przyjął umowę o wolnym handlu UE-Kanada

Autor: PAP
Dodano: 18-02-2020 17:29

Niższa izba holenderskiego parlamentu ratyfikowała we wtorek niewielką większością głosów umowę o wolnym handlu między Unią Europejską a Kanadą (CETA). Potrzebna jest jeszcze zgoda izby wyższej.

Do przyjęcia ustawy w sprawie ratyfikacji CETA wystarczyły głosy rządzącej krajem koalicji; odrzuciły ją z kolei partie opozycyjne zarówno na lewicy, jak i prawicy.

Ratyfikacja CETA przez tradycyjnie opowiadającą się za wolnym rynkiem Holandię pozostaje jednak niepewna, gdyż przeciwnicy porozumienia mają przewagę w Senacie, który podejmie ostateczną decyzję w późniejszym terminie.

CETA, czyli kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa między UE a Kanadą, tymczasowo weszła w życie 21 września 2017 roku, znosząc 99 proc. ceł we wzajemnym handlu.

Zwolennicy umowy twierdzą, że ma ona zasadnicze znaczenie dla przyszłych umów handlowych, ale krytycy twierdzą, że niesprawiedliwie faworyzuje międzynarodowe koncerny i grozi obniżeniem standardów bezpieczeństwa żywności, dobrostanu zwierząt i ochrony środowiska.

Takie obawy doprowadziły do powstania w Holandii nietypowej koalicji ekologów, obrońców praw zwierząt i skrajnie prawicowych partii antyunijnych, walczących o odrzucenie umowy.

Umowa CETA weszła w życie we wrześniu 2017 roku, lecz do tej pory ratyfikowało ją jedynie 13 z 27 państw członkowskich UE oraz Kanada.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021