Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Hiszpania: Sąd zajął się wizytą wiceprezydent Wenezueli w Madrycie

Autor: PAP
Dodano: 19-02-2020 02:03

Sąd w Madrycie we wtorek wieczorem wydał policji nakaz zabezpieczenia nagrań ze stołecznego lotniska Barajas, dotyczących styczniowej wizyty w Hiszpanii wiceprezydent Wenezueli Delcy Rodriguez. Mają one potwierdzać okoliczności spotkania Rodriguez z hiszpańskim ministrem transportu Jose Abalosem.

Sędzia Susana Trujillano zobowiązała też operatora madryckiego lotniska, spółkę Aena, do udostępnienia materiałów filmowych z sali dla VIP-ów, gdzie, jak wynika z doniesienia złożonego przez centroprawicową Partię Ludową (PP), mogło dojść do rozmów Abalosa z Rodriguez.

Sędzia Trujillano nakazała zabezpieczyć przed ewentualnym zniszczeniem nagrania z monitoringu lotniska z godzin porannych z 20 stycznia, kiedy Rodriguez zatrzymała się w stolicy Hiszpanii, będąc w drodze z Caracas do katarskiej Dohy. Wyjaśniła, że operator lotniska ma prawo zniszczyć taśmę, ale dopiero po miesiącu od wykonania filmu.

Wenezuelska wiceprezydent, która jest objęta zakazem wjazdu do państw UE z powodu sankcji nałożonych na reżim prezydenta Nicolasa Maduro, została zatrzymana na lotnisku przez hiszpańską policję, ale jak twierdzą media, interwencja ministra Abalosa uniemożliwiła jej deportację do Caracas.

Część hiszpańskich mediów twierdzi, że wizyta Rodriguez miała na celu przekonanie premiera Pedra Sancheza do rezygnacji ze spotkania z samozwańczym prezydentem Wenezueli Juanem Guaido, który przybył do Madrytu 25 stycznia. Tam nie został jednak przyjęty przez szefa rządu.

Afera dotycząca wizyty wiceprezydent Wenezueli w Madrycie wybuchła, kiedy Abalos, pytany przez media o cel wizyty Rodriguez, zakwestionował aby mogło w ogóle do niej dojść. Po kilku godzinach minister przyznał, że "spotkał się z Rodriguez, ale przypadkowo". Niebawem premier, broniąc Abalosa, stwierdził że "rozmowy ministra służyły uniknięciu kryzysu dyplomatycznego z Wenezuelą".

Centrolewicowy rząd premiera Sancheza na początku lutego zakwestionował część rewelacji hiszpańskich mediów na temat wizyty Delcy Rodriguez w Madrycie.

W komunikacie przekazanym PAP 6 lutego służby prasowe gabinetu Sancheza zdementowały informację dziennika "ABC", jakoby podczas pobytu na lotnisku w Madrycie wiceprezydent Wenezueli miała odbyć rozmowę telefoniczną z premierem Hiszpanii.

Z Madrytu Marcin Zatyka

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021