Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Chmura to przyszłość. Daje wymierne oszczędności

Autor: Piotr Myszor
Dodano: 25-02-2020 17:08

Pracownik biurowy połowę etatu poświęca na bezproduktywne działania. To, że ludzie szukają informacji zamiast pracować efektywnie, może kosztować czterystuosobową firmę nawet 36 mln złotych rocznie. Wprowadzenie nowoczesnych systemów chmurowych pozwala zmniejszyć tą liczbę o połowę – przekonywał Radosław Cieślak, industry executive w Autodesk podczas sesji Tech na konferencji EEC Trends.

Opinię tę podzielił Maciej Górowski, kierownik Działu Badań i Rozwoju Newagu. - Wolimy, żeby pracownik zajmował się projektowaniem, rozwijaniem produktów, a nie przeglądaniem dokumentacji i poszukiwaniem właściwych dokumentów. System PLM pracujący w technologii chmury ułatwia wszystkim pracownikom dostęp do danych i planowanie. Dzięki chmurze pracujemy na najbardziej aktualnych dokumentach – mówił Maciej Górowski.

Marcin Dzienniak, dyrektor departamentu rozwoju aplikacji sprzedażowych i wsparcia w PKO BP stwierdził, że chmura to przyszłość – firmy, które nie będą z tej technologii korzystać przestaną być konkurencyjne i znikną.

- Wprowadzenie cyfryzacji wpływa na jakość, poprawę jakości i redukcję kosztów. Chmura pozwala na łatwą komunikację, zbieranie danych, tworzenie cyfrowego bliźniaka – obniża koszty wejścia w technologie cyfrowe, bo nie trzeba kupować nowych serwerów i nimi zarządzać –przekonywał Radosław Cieślak z Autodesku i dodaje, że jego zdaniem przedsiębiorstwa państwowe boją się chmury ze względów cyberbezpieczeństwa, związanego z tym, że często serwery dostawców chmury leżą poza granicami Polski.

Z taką opinią nie zgodził się Wojciech Wolny, prezes zarządu Grupy Euvic, dla którego przedsiębiorstwa publiczne są w awangardzie naszych rozwiązań. Euvic z polskich serwerów obsługuje m.in. banki w Szwajcarii, więc położenie geograficzne nie jest - według niego - najważniejsze.

Rozwój technologii chmury wiąże on jednak w znacznej części z polityką dużych koncernów informatycznych. - Dziś widzimy ruch w stronę chmury, wymuszony przez producentów oprogramowania, którzy przestają wspierać rozwiązania serwerowe. Dziś chmura to atrakcyjne rozwiązanie, ale nie wiem czy za kilka lat, kiedy już wszyscy zamiast własnych serwerów będą korzystali z tej technologii, nadal tak będzie – mówił Wojciech Wolny.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021