Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Rosja: Putin: bezpieczeństwo na obchodach 9 maja jest zadaniem wszystkich służb

Autor: PAP
Dodano: 26-02-2020 13:46

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w środę na kolegium MSW, że zadaniem wszystkich służb i organów ochrony prawa jest zapewnienie bezpieczeństwa w czasie uroczystości z okazji 75-lecia zakończenia II wojny światowej, zaplanowanych na 9 maja.

Występując na posiedzeniu kolegium MSW, dotyczącym działalności resortu w 2019 roku, Putin przypomniał, że służby te odpowiedzialne są za stabilność w kraju. "Jak najpoważniejszej uwagi wymaga oczywiście zapewnienie bezpieczeństwa w miejscach masowego gromadzenia się ludzi, szczególnie w czasie wielkich imprez poświęconych 75-leciu zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej" - dodał.

"Jest to zadanie dla wszystkich naszych służb specjalnych i organów ochrony prawa" - podkreślił. Przypomniał, że o wymogu zapewnienia bezpieczeństwa podczas majowych obchodów mówił niedawno w Federalnej Służbie Bezpieczeństwa (FSB).

Na kolegium MSW rosyjski prezydent wspomniał o przyjętych w 2019 roku regułach umożliwiających mieszkańcom ukraińskiego Donbasu ubieganie się w uproszczonym trybie o obywatelstwo Rosji i o ułatwieniu procedury przesiedlenia się do kraju rodaków spoza Rosji.

"Trzeba również dalej poprawiać w tym kierunku bazę prawną, a przede wszystkim praktykę stosowania prawa" - powiedział. Zaapelował o "ludzkie podejście do ludzi, którzy chcą związać swój los z Rosją".

Putin zapewnił ponadto, że w Rosji w 2019 roku spadła dwukrotnie liczba przestępstw o charakterze ekstremistycznym, zastrzegł jednak, że "nie jest to powód do samouspokojenia".

Święto 9 maja, gdy w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa w II wojnie światowej, w tym roku z okazji 75. rocznicy będzie miało wyjątkowo uroczysty charakter. W czerwcu zeszłego roku prezydent Władimir Putin zaprosił na obchody amerykańskiego przywódcę Donalda Trumpa. Do Moskwy ma przyjechać na uroczystości z okazji 9 maja prezydent Francji Emmanuel Macron. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w środę, że w najbliższych dniach poinformuje, czy na obchody zaproszony zostanie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Po dokonanej przez Rosję w 2014 r. aneksji Krymu zachodni przywódcy nie brali udziału w kulminacyjnym punkcie obchodów w Rosji, którym jest defilada wojskowa na moskiewskim Placu Czerwonym. W 2015 roku kanclerz Niemiec Angela Merkel gościła w Moskwie 10 maja, dzień po oficjalnych obchodach Dnia Zwycięstwa.

Z Moskwy Anna Wróbel

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021