Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Posłowie PO: wyższa opłata paliwowa to wyższe ceny

Autor: PAP
Dodano: 27-02-2020 13:55

Podniesienie opłaty paliwowej spowoduje wzrost cen paliw i przyczyni się do inflacji – ocenili posłowie KO Mariusz Witczak i Dariusz Joński. Resort infrastruktury zapewnia, że nie będzie to miało wpływu na ceny paliw, ponieważ dokładnie o taka samą wartość, maleje akcyza na paliwa.

"Przez ostatnie cztery lata PiS podniósł różnego rodzaju podatki i opłaty na rzecz budżetu państwa 40 razy. Te podatki i opłaty bezpośrednio wpływają na drenowanie kieszeni obywateli. Szalejąca drożyzna w Polsce jest wynikiem złej polityki rządu PiS" - powiedział Witczak.

Według niego opłata paliwowa, która ma zostać podniesiona drugi raz w tym roku, przyczyni się o inflacji.

Według Jońskiego "komunikat Ministerstwa Infrastruktury, że nie będzie podwyżek na stacjach paliw, to efekt paniki". "Już nikt nie wierzy w żadne zaklęcia PiS. Minister (Jacek) Sasin nie tak dawno obiecywał, że ceny prądu nie wzrosną (..) okazało się, że dla wszystkich wzrosły; tak samo będzie z paliwem" - dodał.

Zmiana wysokości stawek opłaty paliwowej w żaden sposób nie wpłynie na cenę paliw na stacjach - podkreślił w czwartek rzecznik resortu infrastruktury Szymon Huptyś. Dodał, że dzięki zwiększeniu tych opłat więcej środków trafi na budowę dróg. "Chcemy wyraźnie podkreślić, że zmiana wysokości stawek opłaty paliwowej w żaden sposób nie wpływa na cenę paliw na stacjach, ponieważ dokładnie o taka samą wartość, maleje akcyza na paliwa" - powiedział rzecznik na konferencji prasowej.

Potwierdzamy, od marca akcyza na paliwa będzie obniżona - przekazał w czwartek rzecznik resortu finansów Paweł Jurek. Podwyżka opłaty i obniżka akcyzy będą zatem neutralne dla kierowców - podkreślają oba ministerstwa.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020