Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Francja: Szef rządu uspokaja w kwestii koronawirusa, ale nie wyklucza epidemii

Autor: PAP
Dodano: 27-02-2020 16:18

Premier Francji Edouard Philippe na poświęconej koronawirusowi konferencji prasowej zalecił w czwartek spokój, rozsądek i stosowanie się do zasad higieny podobnych do tych stosowanych w przypadku grypy. Nie wykluczył jednak wystąpienia epidemii w przyszłości.

"Nie ma miejsca ani na strach, ani na zaniedbania" - podkreślił Philippe na specjalnej konferencji prasowej. Zapewniał o transparentności w polityce komunikacyjnej władz w kwestii zwalczania koronawirusa.

Premier poinformował, że Francja znajduje się na pierwszym etapie postępowania w przypadku zagrożenia wirusem, tj. na leczeniu i blokowaniu jego rozprzestrzeniania się na terytorium kraju.

"Jeśli znajdziemy się na drugim etapie, podejmiemy stosowne i zdecydowane działania" - zapewnił Philippe tłumacząc, że ten etap charakteryzuje się występowaniem wielu zachorowań w różnych miejscach, jak ma to miejsce w północnych Włoszech. Jednocześnie nie wykluczył wystąpienia epidemii koronawirusa, czyli trzeciego stadium rozprzestrzeniania się wirusa.

"Chcę uspokoić Francuzów i zapewnić ich o wysokich kompetencjach naszych lekarzy" - podkreślił premier. Dodał, że najlepszą metodą ochrony przed zakażeniem jest przede wszystkim zachowanie podstawowych zasad higieny, w tym mycie rąk tak często, jak to możliwe. Premier porównał środki prewencyjne w związku z koronawirusem do tych stosowanych w przypadku grypy.

Philippe zapewnił, że rząd planuje zakup masek ochronnych. Zaznaczył, że 108 szpitali jest gotowych na przyjęcie zakażonych. Powtórzył, że minister zdrowia Olivier Veran będzie organizował codziennie konferencje prasowe na temat aktualnej sytuacji związanej z koronawirusem.

Wcześniej w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron niespodziewanie przybył do szpitala Pitie-Salpetriere w Paryżu, gdzie w nocy z wtorku na środę zmarł pacjent - pierwsza francuska ofiara koronawirusa, a zarazem druga osoba, która zmarła z powodu Covid-19 na terytorium Francji; pierwszą był chiński turysta.

We Francji zanotowano do tej pory 18 przypadków zakażenia Covid-19. Dwie osoby zmarły, 12 zostało wyleczonych, a cztery pozostałe przebywają w szpitalach.

Z Paryża Katarzyna Stańko

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021