Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Systemy chmurowe ułatwiają dostęp do danych, a także zmiany w systemach zarządzania danymi

Autor: Piotr Myszor
Dodano: 06-03-2020 06:00 | Aktualizacja: 06-03-2020 06:58

Wykorzystanie narzędzi dostępnych w chmurze to konieczny element rozwoju firm, który ułatwia wykorzystanie i analizę zgromadzonych danych. Dla samej firmy jest także łatwiejszy, bo z jednej strony gromadzi wszystkie dane w jednym źródle, a z drugiej eliminuje potrzebę rozwijania własnej bazy coraz bardziej licznych serwerów - uważa Radosław Cieślak z firmy Autodesk.

Rozmowa odbyła się podczas EEC Trends, prologu do Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który już w maju odbędzie się w Katowicach, a na który serdecznie zapraszamy. Strona internetowa tegorocznego kongresu znajduje się tutaj.

Chmura to element cyfryzacji, która jest motorem dalszego rozwoju przemysłu. - Ilość dostępnych danych i postęp technologiczny spowodowały, że samo posiadanie danych nie gwarantuje sukcesu. Trzeba z nich korzystać poprzez różne systemy zarządzania. Chmura pozwala na porównywanie danych dostępnych w różnych systemach – mówi Radosław Cieślak, dyrektor ds. rozwiązań dla przemysłu firmy Autodesk.Jego zdaniem systemy chmurowe dają wszystkim użytkownikom dostęp do tych samych danych w dowolnym czasie i z dowolnego miejsca. Oczywiście dostęp musi być zabezpieczony i kontrolowany, pozwalając różnicować zakres danych dostępnych dla poszczególnych użytkowników.

Według Radosława Cieślaka chmura eliminuje potrzebę posiadania silnych serwerów i magazynowania informacji u siebie, co ułatwia wprowadzanie zmian w systemach, które zarządzają danymi.

Czytaj także: Chmura to przyszłość. Daje wymierne oszczędności

Radosław Cieślak uważa, że koszty systemu należy rozpatrywać poprzez jego cechy i korzyści, jakie daje. System chmurowy zazwyczaj jest opłacany jako serwis, jako usługa, więc jego wartość jesteśmy w stanie szybciej ocenić. Z drugiej strony oceniamy chmurę także przez pryzmat wykorzystania czasu pracy. Obecnie pracownicy na przeglądanie różnych systemów baz danych i uzyskiwanie z nich informacji tracą nawet połowę czasu pracy – mówi Radosław Cieślak.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020