Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

PSPO: rośnie produkcja oraz krajowe wykorzystanie pasz rzepakowych

Autor: PAP
Dodano: 04-03-2020 11:28

Zrzeszone w Polskim Stowarzyszeniu Producentów Oleju tłocznie wyprodukowały w ub.r. ponad 1,7 mln ton pasz rzepakowych, najwięcej śruty poekstrakcyjnej, której podaż wyniosła 1 mln 634 tys. ton wobec 1 mln 542 tys. ton w 2018 roku - poinformowało Zrzeszenie.

Ponadto Członkowie PSPO dostarczyli na rynek 68 tys. ton makuchu. Łącznie produkcja pasz białkowych pochodzących z przerobu rzepaku wzrosła o 114 tys. ton, ale nie przełożyła się na większy eksport.

W sumie w 2019 r. przerobiono 2,96 mln ton nasion rzepaku.

Głównymi odbiorcami zagranicznymi polskiej śruty od lat pozostają Niemcy, na kolejnych pozycjach znajdują się Dania, Czechy, Francja i Szwecja.

Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów eksport śruty rzepakowej w pierwszych 11 miesiącach 2019 roku wyniósł 525 tys. ton, a zatem był mniejszy o 4 proc. od wolumenu eksportu w tym samym okresie w 2018 roku. Zwiększona podaż śruty została zatem efektywnie zagospodarowana przez krajowych producentów rolnych - zauważa prezes Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju Mariusz Szeliga.

"Polski rzepak jest doskonałym surowcem zarówno do produkcji oleju, ale coraz większego znaczenia nabiera również białko, którego jest równie cennym źródłem. Od lat promujemy wykorzystanie śruty i makuchu rzepakowego w rodzimej produkcji zwierzęcej, z satysfakcją możemy więc wskazać, że zaczynamy dostrzegać efekty także i swojej pracy"- podkreślił prezes PSPO.

"Można śmiało powiedzieć, że szeroko pojęty rynek produktów przerobu rzepaku sprzyja jego uprawie w Polsce. Stabilne ramy dla sektora biopaliw na najbliższe lata powodują, że branża biodiesla będzie potrzebować znacznych ilości oleju rzepakowego, co naturalnie wpisuje się jednocześnie w lepsze zabezpieczanie potrzeb paszowych" - zaznaczył dyrektor generalny PSPO Adam Stępień.

Dyrektor generalny zauważył, że kolejny już rok z rzędu zwiększona została podaż rodzimej śruty rzepakowej, co sprawia, że jest to najważniejsze krajowe źródło białka paszowego. Jego zdaniem, wysoka jakość, stabilność dostaw i aspekt non-GMO są argumentami przemawiającymi za szerszym wykorzystaniem m śruty dla celów paszowych.

Śruta rzepakowa ma być jednym z alternatywnych komponentów paszowych, która w części wyeliminuje importowaną, genetycznie modyfikowaną śrutę sojową powszechnie stosowaną w karmieniu drobiu i trzody chlewnej.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020