Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Białoruś: 14,5 tys. osób na obserwacji w związku z zagrożeniem koronawirusem

Autor: PAP
Dodano: 04-03-2020 18:46

Około 14,5 tys. osób na Białorusi zostało poddanych obserwacji w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia w Mińsku. Na Białorusi potwierdzono dotąd sześć przypadków zarażenia Covid-19.

"Na dzień dzisiejszy (w sumie) ok 14,5 tys. osób zostało objętych obserwacją medyczną lub przeszło badania laboratoryjne" - powiedziała podczas środowego briefingu w Mińsku wiceminister zdrowia Natalia Żukawa.

Chodzi o osoby, które miały kontakt z zarażonymi osobami lub przekraczały granicę i były w krajach, gdzie odnotowano częste zarażenia.

Na Białorusi, jak przypomniała Żukawa, funkcjonują obecnie dwa ośrodki przejściowe dla osób, które przyjeżdżają z zagrożonych krajów, takich jak Chiny, Iran czy Włochy. W tych ośrodkach odbywają one dwutygodniową kwarantannę. Około 300 osób już je opuściło. Pewna grupa osób przebywa na obserwacji w warunkach domowych.

Na Białorusi potwierdzono jak dotąd sześć przypadków zakażenia Covid-19; wszystkie osoby są w dobrym stanie i nie mają objawów.

"Wszystkie zainfekowane osoby zostały zbadane i odizolowane jeszcze zanim pojawiła się choroba, co potwierdza, że stosowana przez nas taktyka jest prawidłowa i pozwala minimalizować rozprzestrzenianie się infekcji" - powiedziała wiceminister.

Według oceny białoruskich władz nie ma obecnie podstaw do tego, by zamykać granice i odwoływać imprezy masowe. "Być może będziemy rozważać indywidualne ograniczenia w przypadku niektórych targów" - poinformowała Żukawa.

Z wyjątkiem jednej uczelni w Mińsku, której student był zarażony, wszystkie szkoły funkcjonują normalnie.

W środowym briefingu uczestniczył również wiceminister spraw zagranicznych Andrej Dapkiunas. Poinformował, że w resorcie powstała specjalna grupa robocza ds. przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz grupa koordynacyjna, która ma całodobowy kontakt z placówkami dyplomatycznymi działającymi na Białorusi.

Z Mińska Justyna Prus

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021