Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Agencja RIA: rozejm w syryjskim Idlibie jest przestrzegany

Autor: PAP
Dodano: 06-03-2020 08:37

Rozejm w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii, uzgodniony w czwartek przez prezydentów Turcji i Rosji Recepa Tayyipa Erdogana i Władimira Putina, jest w piątek rano przestrzegany, a sytuacja na miejscu spokojna - podała agencja RIA Nowosti, powołując się na wojskowe źródła.

Więcej szczegółów nie podano. Turecko-rosyjskie ustalenia mają zakończyć działania zbrojne w Idlibie.

W piątek nad ranem agencja Anatolia podała, powołując się na ministerstwo obrony Turcji, że armia tego kraju zabiła 21 żołnierzy syryjskich sił rządowych, a także zniszczyła dwa działa i dwie wyrzutnie rakiet w następstwie otwarcia ognia w mieście Idlib przez syryjskie wojsko. Nie podano, czy do tureckiego ataku na siły syryjskie doszło jeszcze w czwartek, czy też już w piątek.

Zawieszenie broni w Idlibie weszło w życie o północy z czwartku na piątek, o czym informuje podpisany w czwartek dodatkowy protokół do porozumienia, które Moskwa i Ankara zawarły w Soczi w sierpniu 2018 roku.

Drugi punkt protokołu głosi, że na północy Syrii (6 km na północ i 6 km na południe od trasy M4 łączącej Latakię i Aleppo) stworzony zostanie "korytarz bezpieczeństwa". Szczegóły jego funkcjonowania uzgodnią resorty obrony Rosji i Turcji w ciągu 7 dni. W protokole zapowiedziano ponadto, że 15 marca zaczną się wspólne patrole na odcinkach trasy M4.

Prowincja Idlib była do niedawna ostatnim bastionem rebeliantów i dżihadystów, ale wspierana przez rosyjskie lotnictwo armia prezydenta Syrii Baszara el-Asada w wyniku prowadzonej od grudnia 2019 roku ofensywy zajmowała kolejne części Idlibu, wypierając bojowników i zmuszając ludność cywilną do opuszczenia domów. Ostatnie postępy syryjskich wojsk spowodowały masowy exodus ludności; ocenia się, że liczba uchodźców z Idlibu przekroczyła już milion. Ofensywa sił reżimu Asada miała na celu odzyskanie całkowitej kontroli nad tym regionem.

Na początku roku w Idlibie doszło do eskalacji przemocy między siłami tureckimi, wspierającymi syryjską zbrojną opozycję, i syryjska armią; 27 lutego w nalotach sił syryjskich zginęło 33 tureckich żołnierzy. 1 marca Turcja ogłosiła rozpoczęcie ofensywy w Idlibie przeciwko siłom syryjskim. W ostatnich tygodniach Rosja i Turcja przeprowadziły trzy rundy konsultacji w związku z sytuacją w Idlibie, ale nie przynosiły one rezultatu.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021