Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Chiny kupią kopalnianego giganta?

Autor: Gazeta Wyborcza
Dodano: 04-12-2007 21:30

Za co najmniej 200 mld dol. największy chiński koncern stalowy Baosteel może przejąć Rio Tinto, globalnego potentata w górnictwie rud metali.

Takie informacje przyniosły wtorkowe chińskie gazety. Jeżeli to prawda, to ziściłaby się jedna z największych fuzji na świecie w sektorze surowcowym. Co więcej, okazałoby się, że firmy z państw rozwijających się mają dziś znacznie większe możliwości niż ich konkurenci z państw rozwiniętych - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

O Rio Tinto starał się bowiem jeszcze do niedawno BHP Billiton, australijsko-brytyjski gigant, największa firma wydobywcza na świecie. Płacił 130 mld dol., ale jego ofertę odrzucono. Była za niska.

Meng Haibiao, rzecznik państwowego koncernu Baosteel, na razie nie chciał skomentować doniesień prasy. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, Baosteel samo nie ma wystarczająco dużo pieniędzy, żeby kupić kopalnie Rio Tinto. Będzie więc szukało wsparcia w specjalnej chińskiej agencji rządowej - National Development and Reform Commission - wyjaśnia dziennik.

Ma ona za zadanie m.in. inwestować chińskie zyski za granicą, a w gospodarce, która rozwija się w tempie ponad 10 proc. rocznie i której największe firmy należą do państwa, jest masa wolnej gotówki. Dla Chin, największego konsumenta i producenta stali, takie przejęcie byłoby realizacją strategii "wychodzenia na zewnątrz", czyli kupowania udziałów w tych zagranicznych firmach, które mają strategiczne znaczenie dla gospodarki Państwa Środka.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021