Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Niemcy: Szef MSZ: zamykając granice Trump zlekceważył sojuszników

Autor: PAP
Dodano: 12-03-2020 16:51

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas zarzucił w czwartek prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi, że nie skonsultował wcześniej z państwami sojuszniczymi swej decyzji o zamknięciu granic Stanów Zjednoczonych dla obywateli krajów europejskich.

"Zdeklarowanie przy ogłaszaniu tej decyzji, że w Europie doszło do zaniedbań, wskazuje także raczej na to, że rzeczowe powody odegrały być może w tej decyzji mniejszą rolę" - powiedział Maas w Berlinie.

Dodał, że w przypadku zwalczania koronawirusa chodzi o wyzwanie globalne. "Nie sprostamy mu, także w USA nie sprostamy, jeśli będzie się podejmować decyzje udekorowane zarzutami winy. Właśnie teraz potrzebna jest zwiększona współpraca międzynarodowa" - podkreślił.

Trump ogłosił w środę, że od soboty granice USA pozostaną przez 30 dni zamknięte dla obywateli państw europejskich - z wyjątkiem Wielkiej Brytanii. Argumentował przy tym, że Unia Europejska nie wprowadziła podobnych jak w USA restrykcji wobec osób przybywających z Chin lub innych silnie zaatakowanych przez koronawirusa regionów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021