Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Szyba produkująca prąd odmieni budownictwo

Autor: Piotr Stefaniak
Dodano: 18-03-2020 06:00

Nasza fotowoltaiczna szyba z powłoką z kropek kwantowych, która wspomaga klimatyzację i ogranicza nagrzewanie pomieszczeń, będzie rewolucją nie tylko w branży energii odnawialnej, ale przede wszystkim w budownictwie czy sektorze mobility - mówi Dawid Cycoń, prezes ML System.

Spółka ta konsekwentnie rozwija produkty związane z fotowoltaiką dla budownictwa, tzw. BIFV (building-integrated photovoltaics).

- Gdy z żoną zakładaliśmy w 2007 roku spółkę, która działała najpierw w garażu, idea BIFV nie była jeszcze rozumiana w Polsce - mówi prezes Cycoń. - Dzisiaj jesteśmy jednym z pięciu największych graczy w tej branży na świecie, bo zaadoptowaliśmy szkło do tego, żeby produkowało energię oraz ograniczało szkodliwą emisję zarówno ciepła, jak i promieni UV. To, co szkodliwe wycięliśmy i zamieniliśmy na prąd.

Ten efekt jest wynikiem przeznaczania na innowacje po ok. 10 proc. rocznych przychodów. Najnowszym owocem Fotowoltaicznego Centrum B+R spółki jest właśnie nowa szyba fotowoltaiczna.

Wykorzystuje ona półprzewodnikowe struktury, tj. kropki kwantowe, jako konwertery fali elektromagnetycznej. Dzięki temu zyskuje ona tak dobre parametry izolacyjności termicznej, energetycznej, transmisji świata i odbicia, pełniąc jednocześnie funkcję generowania energii elektrycznej.

Za ten produkt jury konkursu XXI edycji Polski Produkt Przyszłości nagrodziło spółkę wyróżnieniem w kategorii „Produkt przyszłości przedsiębiorcy”.

Prezes Cycoń podkreśla zarówno rolę grantów na działalność innowacyjną, jak i dwóch ustaw, które pomagają odliczać od podatku nakłady na B+R.

- Bez grantów pewnie udałoby się nam stworzyć ostatni produkt, ale trwałoby to dużo dłużej - stwierdza Dawid Cycoń.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021