Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

UE: We wtorek telekonferencja przywódców państw UE w sprawie koronawirusa (aktualizacja)

Autor: PAP
Dodano: 16-03-2020 12:19

We wtorek 17 marca odbędzie się telekonferencja przywódców państw UE w związku z szerzeniem się epidemii koronawirusa - poinformował przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

"Zdecydowałem o zwołaniu telekonferencji członków Rady Europejskiej we wtorek 17 marca w związku z naszymi działaniami dotyczącymi koronawirusa" - napisał Michel w poniedziałek na Twitterze.

Jak dodał, kluczowe znaczenie ma ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa, zapewnienie wystarczającej ilości sprzętu medycznego, przyspieszenie badań i ograniczenie skutków ekonomicznych.

Będzie to druga telekonferencja unijnych liderów od wybuchu epidemii.

Podczas pierwszej, trzygodzinnej telekonferencji 10 marca przywódcy państw UE uzgodnili zakres współpracy w przeciwdziałaniu epidemii Covid-19. Komisja Europejska zapowiedziała, że UE przeznaczy 25 mld euro na łagodzenie wpływu koronawirusa na unijną gospodarkę. Potem kwotę tę zwiększono do 37 mld euro.

Szefowie państw i rządów określili wtedy cztery priorytety: ograniczanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, zapewnienie dostępu do sprzętu medycznego, prowadzenie intensywniejszych badań nad znalezieniem szczepionki i zwalczanie konsekwencji społeczno-ekonomicznych kryzysu.

Podczas telekonferencji przywódcy podkreślili potrzebę współpracy, wspólnego europejskiego podejścia i ścisłej koordynacji z Komisją Europejską.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021