Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

PKN Orlen planuje budowę zbiorników na ropę

Autor: PAP/TE
Dodano: 18-03-2020 13:29 | Aktualizacja: 18-03-2020 17:05

PKN Orlen planuje w swym głównym zakładzie produkcyjnym w Płocku (Mazowieckie) budowę trzech zbiorników na ropę naftową o pojemności 50 tys. metrów sześc. każdy w ramach systemu blendingu surowca. Zbiorniki te mają być gotowe na przełomie 2022 i 2023 r.

PKN Orlen podkreślił w dokumentacji postępowania, iż budowa trzech zbiorników w ramach systemu blendingu w głównym zakładzie płockiego koncernu w Płocku, to część większego zadania - budowy sześciu zbiorników po 50 tys. metrów sześc. każdy, służących do magazynowania ropy naftowej.

Jak zaznaczył PKN Orlen w zapytaniu ofertowym, wyłonienie oferentów do udziału w drugiej turze obecnego postępowania na budowę trzech zbiorników na ropę naftową wraz z infrastrukturą pomocniczą i wyposażeniem, planowane jest na drugą połowę kwietnia tego roku - wtedy też ogłoszone ma zostać docelowe postępowanie na wybór wykonawcy inwestycji.

Według spółki rozpoczęcie prac przewidywane jest na wrzesień-październik tego roku, natomiast ich zakończenie na wrzesień-październik 2022 r., z zastrzeżeniem, że prace wynikające np. z zaleceń odbiorowych mogą potrwać do końca lutego 2023 r.

PKN Orlen jest największym podmiotem branży rafineryjno-petrochemicznej w Polsce i jednym z największych w Europie w tym segmencie. W Płocku znajduje się główny zakład produkcyjny spółki, w tym rafineria, gdzie przerabiane są różne gatunki ropy naftowej, która trafia do Polski w ramach dywersyfikacji źródeł dostaw surowca, zarówno rurociągiem "Przyjaźń", jak i drogą morską poprzez gdański Naftoport.

Grupa Orlen zarządza sześcioma rafineriami o łącznych zdolnościach przerobu surowca na poziomie ok. 35 mln ton w ciągu roku - oprócz Płocka, to rafinerie: w Trzebini i Jedliczu na terenie Polski, a także w Czechach - w Litvinowie i Kralupach oraz w Możejkach na Litwie, gdzie działa spółka Orlen Lietuva - to jedyna rafineria w krajach bałtyckich. PKN Orlen informował wcześniej, iż jest przygotowany technologicznie do przerobu ponad 80 różnych gatunków ropy naftowej z całego świata.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020