Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Właściciele polskich marek odzieżowych szukają wsparcia

Autor: PAP/rs
Dodano: 18-03-2020 19:12 | Aktualizacja: 19-03-2020 07:09

Właściciele polskich marek odzieżowych, obuwniczych i akcesoryjnych powołali Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług – poinformował w środę w komunikacie Związek.

Celem Związku jest wspólne podejmowanie działania, które przyczynią się do ratowania polskich firm, a co za tym idzie miejsc pracy pracowników, a także kooperantów współpracujących z nimi na co dzień - czytamy w komunikacie.

Dodano, że w obliczu "katastrofalnych" skutków kryzysu wywołanego epidemią i rozprzestrzenianiem się koronawirusa polskie firmy, z długoletnią tradycją rodzinną, stanęły w obliczu katastrofy.

Podkreślono, że po zamknięciu sklepów w związku z wprowadzeniem zagrożenia epidemicznego, firmy praktycznie z dnia na dzień utraciły zdolność funkcjonowania. W krótkim terminie wiąże się to z drastycznym spadkiem przychodów i trudnościami w pokrywaniu wszystkich zobowiązań, w nie tak odległym ze spektakularnymi upadłościami, a tym samym utratą pracy setek tysięcy pracowników i brakiem zamówień dla tysięcy podwykonawców i innych firm współpracujących - przekonuje związek.

Wskazano, że nowa organizacja wypracowała postulaty, z którymi zwróciła się w liście do minister rozwoju Jadwigi Emilewicz. "W obecnej sytuacji konieczne jest bowiem natychmiastowe wsparcie ze strony Państwa" - czytamy w komunikacie Związku.

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego wprowadzone rozporządzeniem ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Przewiduje ono, że w okresie od 14 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłasza się stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

W związku z zagrożeniem koronawirusem rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Inaczej działać będą restauracje i bary - zamówienia możliwe tylko na wynos lub z dowozem.

Wśród członków Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług są:
Agata Meble, Answear, Apart, Big Star Ltd, CCC, Gino Rossi, Cocodrillo, Sowa Sp. J., Diverse, Duka,  Gatta, Home&You, Inglot Sp z o.o., Kan Sp. z o. o. (Tatuum), Kazar Sp z o.o., Lancerto S.A., LPP SA (Reserved, Mohito, Cropp, House, Sinsay), Martes Sport, Mediaexpert, Medicine, Monnari, Neonet S.A., Ochnik S.A., Redan S.A, Ryłko, Smyk, Solar, Yes S.A, Wojas Sp z o.o., VRG S.A. (Wólczanka, Kruk, Vistula, Deni Cler, Bytom), Venezia oraz 4F OTCF Sp z o.o.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020