Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Bułgaria: Romowie wracający do kraju nie poddają się kwarantannie

Autor: PAP
Dodano: 19-03-2020 18:31

Wracający z zagranicy Romowie, którzy nie poddali się kwarantannie, przyczynili się do rozprzestrzeniania koronawirusa w regionach Bułgarii, w których dotychczas go nie było - poinformował w czwartek Krajowy Sztab Operacyjny.

Szef sztabu prof. Wencisław Mutafczijski oświadczył, że tylko w mieście Smolan, na południu, dokąd z Wielkiej Brytanii wrócił zarażony mężczyzna, który nie przestrzegał ograniczeń wynikających ze stanu nadzwyczajnego, obecnie badanych jest 135 osób, z którymi się kontaktował. Teraz w mieście tym oprócz zamknięcia sklepów i lokali wprowadzono zakaz wychodzenia z domów po godz. 18.

Policja i władze samorządowe informują o dużych grupach Romów wracających do Bułgarii z Hiszpanii i Włoch. Pojawiają się propozycje, by policja zamknęła romskie dzielnice, lecz na razie takiej decyzji nie podjęto.

Zarażonych Covid-19 w Bułgarii jest już 105 osób, w tym 8-letnie dziecko. W nocy ze środy na czwartek odnotowano trzeci zgon. Zmarła 80-letnia, przewlekle chora kobieta. Czterech Bułgarów znajduje się we włoskich szpitalach, w tym jeden w stanie ciężkim.

Do 17 kwietnia Bułgaria zamyka swoje granice dla obywateli państw spoza UE. Około 200 cudzoziemców, którzy pozostali jeszcze w Bułgarii, ewakuuje się stopniowo.

Bułgarski Bank Narodowy poinformował, że zastosuje pakiet pomocowy dla gospodarki o wartości 9,3 mld lewów (4,65 mld euro) w związku z pandemią Covid-19. Kroki podjęte przez bank centralny mają ustabilizować sektor bankowy.

Z Sofii Ewgenia Manołowa

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021