Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Słowacja: Inauguracyjna sesja nowego parlamentu; posłowie w maseczkach

Autor: PAP
Dodano: 20-03-2020 22:26

Wybrani 29 lutego br. członkowie parlamentu złożyli w piątek ślubowanie poselskie. Przewodniczącym jednoizbowej Rady Narodowej Republiki Słowackiej (NRSR) został lider ruchu Jesteśmy Rodziną (Sme rodina) Boris Kollar. Prezydent Zuzana Czaputova przyjęła dymisję gabinetu Petera Pellegriniego.

Przy wejściu do gmachu parlamentu politykom mierzono temperaturę. Ślubowanie składano w maseczkach na twarzy i w ochronnych rękawiczkach. W sali posiedzeń zainstalowano dystrybutor płynu do dezynfekcji rąk.

NRSR ma 150 posłów, którzy reprezentują sześć partii i ruchów politycznych. Cztery z nich utworzyły koalicję, która będzie miała konstytucyjną większość 95 mandatów. Obok triumfatora wyborów, antykorupcyjnego ruchu Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO), przyszłego premiera Igora Matovicza, koalicje tworzą trzy inne ugrupowania - Jesteśmy Rodziną (Sme rodina), Wolność i Solidarność (SaS) oraz Za Ludzi (Za liudi). Przewodniczącym parlamentu i drugą osobą w państwie został lider Sme rodina Borys Kollar. Po raz pierwszy od powstania Republiki Słowackiej w 1992 r, w parlamencie nie ma przedstawicieli mniejszości węgierskiej.

Wieczorem, po zakończeniu inauguracyjnego posiedzenia parlamentu, kończący urzędowanie premier Peter Pellegrini złożył w pałacu prezydenckim dymisję. Prezydent Czaputova podziękowała premierowi i członkom rządu za szybką reakcję na kryzys związany z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Rządowi zarzuciła, że nie zapobiegł podziałowi społeczeństwa oraz nadużyciom w wymiarze sprawiedliwości. Pellegrini podziękował, za jak stwierdził "krótką, ale konstruktywną współpracę". Podkreślił, ze stosunki dwóch najwyższych przedstawicieli władz były na dobrym i wysokim poziomie i dodał - "praca z panią, była zaszczytem".

Stanowisko po Robercie Fico, który ustąpił po fali protestów i demonstracji związanych z zamordowaniem dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej, Pellegrini objął 15 marca 2018. Nowy rząd ma zostać powołany w sobotę.

Piotr Górecki

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021