Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Branża meblarska apeluje o pomoc w związku z koronawirusem

Autor: PAP
Dodano: 24-03-2020 16:25

O podjęcie "radykalnych działań bezwzględnie koniecznych dla utrzymania miejsc pracy w tej gałęzi przemysłu, ale przede wszystkim całej branży" zaapelowała Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli w listach skierowanych m.in. do prezydenta i premiera.

Izba, występując w imieniu "polskich producentów mebli zrzeszonych i niezrzeszonych w Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Producentów Mebli oraz firm produkcyjnych i handlowych działających w branży meblarskiej", zwróciła uwagę, że sprzedaż w europejskich sklepach meblowych spadła praktycznie do zera, co sprawiło, że większość fabryk musiała ogłosić przestój w produkcji.

W listach adresowanych do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz oraz prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa, Izba zaapelowała o "podjęcie radykalnych działań bezwzględnie koniecznych dla utrzymania nie tylko miejsc pracy w tej gałęzi przemysłu, ale przede wszystkim całej branży w obecnym kształcie".

Zdaniem przedstawicieli branży, pomoc ta powinna dotyczyć wszystkich podmiotów, a nie tylko mniejszych firm. "Duże i średnie przedsiębiorstwa z branży meblowej same generują ponad 75 proc. obrotu całej branży i zatrudniają 75 proc. wszystkich pracowników sektora meblarskiego" - uzasadniono w liście.

Postulaty zgłaszane przez przedsiębiorców dotyczą przede wszystkim zmiany zasad wypłaty pensji oraz wpłat na fundusz świadczeń socjalnych i PPK, wpłat do ZUS, sposobu rozliczania podatku VAT oraz płatności kredytów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020