Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Tarcza antykryzysowa (podatki, ZUS, kredyty). Oto szczegóły pomocy dla firm

Autor: Aleksandra Helbin
Dodano: 25-03-2020 12:35 | Aktualizacja: 25-03-2020 12:37

Tarcza antykryzysowa, czyli rządowy projekt pakietu antykryzysowego, który ma ochronić firmy i pracowników przed skutkami epidemii koronawirusa, jest już prawie gotowy. W piątek ma się nim zająć Sejm. Sprawdziliśmy dokładnie, co już wiadomo o szczegółach pomocy dla przedsiębiorców.


– Prezentujemy odważny i rozważny plan, który ma zapobiec utracie miejsc pracy, bankructwom, zamykaniu zakładów pracy, zmniejszaniu obrotów i przychodów firm. Ten program to tarcza, koło ratunkowe, jeden z najbardziej kompleksowych pakietów pomocowych w Europie. To program gospodarczy na kolejne miesiące. Proponujemy instrumenty, które mają amortyzować negatywny wpływ koronawirusa na gospodarkę, a przede wszystkim na ludzi – mówił prezentując projekt rządowej ustawy premier Mateusz Morawiecki.

Na tarczę antykryzysową składa się pięć filarów:


Dokument w poniedziałek konsultowany był w Radzie Dialogu Społecznego. W środę trafi do ministrów, którzy na roboczym posiedzeniu rządu mają przyjąć go w trybie obiegowym, tak by już w piątek mógł zająć się nim Sejm.

– Jesteśmy w stałym dialogu ze stroną społeczną oraz klubami parlamentarnymi. Na poziomie dalszych prac jesteśmy otwarci na dalsze konstruktywne uwagi do projektu – mówił przed obradami rządu jego rzecznik Piotr Müller.

Co już wiadomo o rządowym projekcie pakietu antykryzysowego, czyli o „tarczy antykryzysowej”? Sprawdzamy, co znalazło się w projekcie ustawy.

Kluczowe rozwiązania Tarczy Antykryzysowej

Tarcza antykryzysowa w praktyce. Z czego będą mogli skorzystać przedsiębiorcy?

Rozwiązania dla młodych matek zatrudnionych na umowę zlecenie: 
 Rozwiązania dla małych firm:

Rozwiązania dla średnich firm

Rozwiązania dla dużych firm: 

Rozwiązania dla konkretnych branż - transportowej:


Rozwiązania dla konkretnych branż - turystycznej:


Ponadto dla przedsiębiorców dostępne są także ułatwiania w zakresie podatków, takich jak:

Umorzenie zaległości podatkowej
Firmy z problemami ze spłatą zaległego podatku, odsetek za zwłokę lub zapłatą opłaty prolongacyjnej mogą złożyć wniosek o umorzenie całości lub części zaległości podatkowej.

Odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych
Firmy, które nie mogą zapłacić w terminie podatku, zaległości podatkowych lub odsetek od niezapłaconych w terminie zaliczek na podatek, mogą złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności 

Rozłożenie na raty zaległości podatkowych
Firmy, które nie są w stanie zapłacić jednorazowo całego podatku, zaległości podatkowych lub odsetek od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, mogą złożyć wniosek o rozłożenie tych należności na raty.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Dodatkowo z pomocą wychodzi także Zakład Ubezpieczeń Społecznych oferując ulgi dla przedsiębiorców, którzy z powodu epidemii koronawirusa mają problemy, by zapłacić bieżące składki lub należności, które wynikają z zawartej już z ZUS umowy o rozłożenie zadłużenia na raty bądź odroczenie terminu płatności.

Szczegóły na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

UOKiK

Do tarczy antykryzysowej swoje propozycje zgłosił również Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który oferuje zmniejszenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego. 

- W ramach tarczy antykryzysowej zaproponowaliśmy, aby tymczasowo wyznaczyć ustawowo niższy, maksymalny poziom kosztów pozaodsetkowych dla kredytów konsumenckich (w tym pożyczek udzielanych konsumentom). Przykładowo: obecnie pożyczając tysiąc złotych na siedem dni, koszty mogą wynieść ponad 250 zł. W propozycji UOKiK byłoby to pięć razy mniej, bo ok. 50 zł – wyjaśnia prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

W przypadku kredytów konsumenckich udzielanych na dłużej niż miesiąc propozycja UOKiK redukuje koszty o około połowę. Konsument pożyczający 1000 zł na trzy miesiące, maksymalnie poza odsetkami miałby do zapłacenia 165 zł zamiast 324 zł obowiązujących obecnie.

W przedstawionej przez Prezesa UOKiK propozycji zmian przepisów w ramach tarczy antykryzysowej dla pożyczek krótszych niż 30 dni koszty pozaodsetkowe nie będą mogły wynieść więcej niż 5 procent, zaś dla produktów trwających 30 dni i dłużej poziom kosztów będzie mógł wynosić od 15 procent plus 6 procent za każdy rok trwania pożyczki – czyli, przykładowo, nie więcej niż 21 procent przy pożyczce udzielonej na rok. Dodatkowo, niezależnie od długości trwania pożyczki, poziom kosztów pozaodsetkowych nie może przekroczyć 45 procent.

- Trwają w tej chwili prace nad ostatecznym kształtem tarczy antykryzysowej i liczę, że znajdą się w niej również nasze propozycje. Mam nadzieję na odpowiednią reakcję przedsiębiorców w tym trudnym, ale przejściowym okresie. Firmy pożyczkowe i inne instytucje finansowe powinny wyjść naprzeciw potrzebom klientów i wdrażać rozwiązania prokonsumenckie. Jest to niezbędne, aby konsumenci mogli te produkty nie tylko spłacić, ale również korzystać z nich w tym trudnym okresie przy obniżonym koszcie. To czas próby dla nas wszystkich - przedsiębiorców i konsumentów. Warto, abyśmy z tego okresu wyszli z przeświadczeniem, że instytucje świadczące usługi finansowe są odpowiedzialne społecznie i potrafią stanąć na wysokości zadania – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020