Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Rosyjski wywiad przenosi się do przestrzeni elektronicznej

Autor: PAP
Dodano: 25-03-2020 14:22

W okresie pandemii zauważalna jest aktywizacja wywiadu rosyjskiego, którego działalność przenosi się do przestrzeni elektronicznej – powiedział w środę prezydent Litwy Gitanas Nauseda po spotkaniu ze służbami bezpieczeństwa kraju.

- Obserwujemy obecnie aktywizację głównie instytucji wywiadowczych Rosji - powiedział na konferencji prasowej litewski prezydent.

Zaznaczył jednak, że "w wyniku pandemii znacznie zmniejszyły się możliwości fizycznego wywiadu z powodu ograniczenia kontaktów fizycznych".

- Wszystko przenosi się do przestrzeni elektronicznej - dodał.

Prezydent Nauseda zaznaczył, że "w obliczu kryzysu zachowywana jest współpraca" z Rosją i Chinami, ale "nie możemy być naiwni i sądzić, że geopolityczne interesy, czy zainteresowania sprawami wewnętrznymi innych państw znikną".


- Obowiązek naszych służb wywiadowczych i kontrwywiadu polega na byciu przygotowanym na zmieniającą się rzeczywistość i wykrywanie ewentualnych przypadków na wczesnym etapie - wskazał Nauseda.

Celem środowego spotkania w urzędzie prezydenta Litwy było omówienie zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego w obliczu pandemii koronawirusa.

Na Litwie odnotowano w środę przed południem 255 przypadków koronawirusa, 4 osoby zmarły.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020