Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Rząd zapowiada kolejne rozwiązania ratujące gospodarkę

Autor: PAP/PSZ
Dodano: 26-03-2020 09:07 | Aktualizacja: 26-03-2020 09:35

Już tak naprawdę od dzisiaj zaczynamy prace nad kolejnymi rozwiązaniami; będziemy starali się szybko i elastycznie reagować na zmieniającą się sytuację - zadeklarował 26 marca szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber w kontekście rozwiązań antykryzysowych.

Schreiber w nocy ze środy na czwartek poinformował, że projekt tzw. tarczy antykryzysowej został ukończony, a ostatni projekt z pakietu jest sfinalizowany. W czwartek 26 marca mają odbyć się konsultacje w sprawie projektu z opozycją, a w piątek ma on trafić pod obrady Sejmu.

"Chciałbym zapowiedzieć, że to nie jest koniec naszych prac nad tą sytuacją kryzysu czy prac z wiązanych z gospodarką" - powiedział Schreiber w czwartek w Polskim Radiu szef KSRM.

"Już tak naprawdę od dzisiaj zaczynamy też prace nad kolejnymi rozwiązaniami. Będziemy starali się szybko i elastycznie reagować na zmieniającą się sytuację. Robimy wszystko, co w naszej mocy, by pomóc polskim firmom, natomiast zwracamy się z taką ogromną prośbą o zrozumienie - nie jesteśmy w stanie pokryć wszystkich strat, to jest niemożliwe" - dodał Schreiber.

Tzw. tarcza antykryzysowa opiera się na pięciu filarach. Tworzą je: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych. W realizację pakietu będą zaangażowane takie instytucje jak Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Bank Gospodarki Kredytowej. Konkretne rozwiązania z "tarczy antykryzysowej" zaprezentował premier Mateusz Morawiecki wraz z ministrami swojego rządu w środę. Pakiet jest odpowiedzią rządu na kryzys wywołany panującą epidemią koronawirusa.

"Tarcza" to zestaw kilku projektów ustaw przygotowanych m.in. przez resort rozwoju, finansów i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Według rządu resortu rozwoju jej wartość to co najmniej 10 proc. polskiego PKB.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020