Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Europoseł Halicki: będziemy głosować za propozycjami KE w sprawie walki z koronawirusem

Autor: PAP
Dodano: 26-03-2020 12:33

Będziemy głosować za propozycjami Komisji Europejskiej dotyczącymi walki z koronawirusem. Myślę, że w głosowaniach doświadczymy przykładu solidarności i jednomyślności - powiedział PAP szef delegacji PO-PSL w Parlamencie Europejskim, europoseł Andrzej Halicki (PO).

W czwartek w Brukseli odbywa się nadzwyczajna sesja PE, na której mają być głosowane propozycje KE dotyczące wsparcia krajów członkowskich w czasie pandemii. Europosłowie nie muszą przyjeżdżać do stolicy Belgii, mogą głosować przez e-mail.

"To pierwsze w historii takie posiedzenie, ale sytuacja jest bez precedensu. Będziemy mieli też w ten sposób zorganizowane posiedzenia komisji Parlamentu Europejskiego. Myślę, że to będzie pewien model pracy na najbliższy miesiąc, może nawet dwa. Nie spodziewam się, że szybko będzie można bez żadnych ograniczeń w tradycyjny sposób organizować sesje w Brukseli czy Strasburgu" - powiedział PAP Halicki.

Europoseł zaznaczył, że delegacja poprze propozycje KE. "Ze strony EPL wszystkie trzy propozycje Komisji Europejskiej mają pełne poparcie. (...) Myślę, że w głosowaniach doświadczymy przykładu solidarności i jednomyślności, jak i dobrej współpracy między frakcjami, które na co dzień spierają się na różnych polach" - zaznaczył.

Jak dodał, w środę odbyła się wideokonferencja Europejskiej Partii Ludowej. "EPL przygotowała stanowisko o konieczności mocnej, solidarnej współpracy w czasie pandemii. Myślę, że taki polityczny przekaz jest bardzo ważny" - powiedział Halicki.

Chodzi m.in. o przekazanie 37 mld euro z funduszy UE na wsparcie obywateli, regionów i krajów walczących z pandemią. Środki te zostaną skierowane do systemów opieki zdrowotnej, małych i średnich firm, instytucji zajmujących się rynkiem pracy i innych wrażliwych części gospodarek państw członkowskich UE.

PE ma też zatwierdzić rozszerzenie Funduszu Solidarności UE na sytuacje kryzysowe związane ze zdrowiem publicznym, dzięki czemu w 2020 roku kraje europejskie będą mogły otrzymać do 800 mln euro. Fundusz został utworzony w odpowiedzi na powodzie w Europie Środkowej latem 2002 roku. Od tego czasu po jego środki sięgano przy okazji 80 katastrof. Dwadzieścia cztery kraje europejskie otrzymały do tej pory wsparcie w wysokości ponad 5 mld euro.

PE będzie też głosował nad propozycją KE dotyczącą tzw. slotów w transporcie lotniczym. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, jeżeli przewoźnik lotniczy wykorzystywał przyznany slot - na starty lub lądowania samolotów - przez co najmniej 80 proc. czasu w danym sezonie, zachowa go w następnym. W przeciwnym razie może on zostać przyznany innej linii lotniczej. KE zdając sobie sprawę z trudnej sytuacji w tym sektorze w związku z epidemią koronawirusa, zaproponowała zawieszenie tych regulacji. Projekt zakłada, że przewoźnicy będą mogli utrzymać sloty, nawet jeśli nie wykorzystają ich w tym sezonie w 80 proc.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020