Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Autor: Artykuł promocyjny dostarczony przez aviva.pl
Dodano: 08-04-2020 08:16 | Aktualizacja: 08-04-2020 08:20

Czy istnieje coś takiego jak obowiązkowe ubezpieczenie domu, tak, jak istnieje obowiązkowe ubezpieczenie samochodu OC? Dla niektórych – owszem. Ale Polacy nawet jeśli nie muszą, to i tak bardzo chętnie ubezpieczają swoje mieszkania – dotyczy to nawet 80% nieruchomości . Wychodzi na to, że ubezpieczenie domu po prostu się opłaca.

Czy istnieje obowiązek ubezpieczenia domu?

Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe, a jeśli tak, to dla kogo? Rozwiejmy te wątpliwości raz na zawsze. Owszem, istnieje obowiązek ubezpieczenia domu, ale tylko w niektórych sytuacjach. To, kto taki obowiązek ma, reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych[i].


Jednakże wśród klientów ubezpieczalni znajdziemy wiele osób, które nie są właścicielami gospodarstw i nie mają domu w budowie – a jednak nadal wybierają ubezpieczenie domu, nawet jeśli nie jest ono dla nich obowiązkowe. Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim dlatego, że dla wielu z nas dom bądź mieszkanie to najbardziej wartościowa własność – pragniemy więc ją odpowiednio chronić. Strata bądź znaczne zniszczenie domu wywraca życie do góry nogami i każdy pragnie jak najszybciej odzyskać możliwość bezpiecznego i wygodnego życia we własnych czterech ścianach. Jednak bez wsparcia odszkodowania z tytułu polisy ubezpieczeniowej jest to zazwyczaj niemożliwe – a przynajmniej nie w tak krótkim czasie. Więc mimo że dla większości z nas odpowiedź na pytanie „ubezpieczenie domu – czy jest obowiązkowe” brzmi nie, to jednak decydujemy się zna nie z jednego, ważnego powodu – zdrowego rozsądku.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie domu?

Dobre ubezpieczenie domu to wcale nie to, które jest najtańsze, ale to, które najlepiej chroni nas i nasz dobytek. Przed jakimi zagrożeniami warto się zabezpieczyć?


Ubezpieczenie domu – ile kosztuje?

Wspomnieliśmy, że najważniejszą kwestią dobrego ubezpieczenia mieszkania, jest szeroki zakres polisy. Ale atrakcyjna cena z pewnością byłaby dodatkowym atutem. W Avivie koszt ubezpieczenia domu wynosi nieco ponad 300 zł. Pamiętajmy jednak, że cena ubezpieczenia domu zależy od rożnych zmiennych, takich jak rodzaj domu, typ konstrukcji, powierzchni, lokalizacji czy roku budowy.

Jak jednak poznać dokładną cenę ubezpieczenia domu obecnie, kiedy staramy się nie wychodzić z domu, a wiele placówek jest po prostu zamkniętych? Koszt ubezpieczenia domu w Avivie sprawdzić można online w kilka minut – wystarczy wejść na stronę i wypełnić krótki formularz, a system zaproponuje trzy typy ubezpieczenia o różnych zakresach i cenach. Zostaje wybrać to najbardziej nam odpowiadające i gotowe – właśnie ubezpieczyliśmy dom online!

__________________

[i] http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20031241152
[ii] https://biznes.newseria.pl/komunikaty/ubezpieczenia/najwiecej_szkod,b2695434
[iii] https://biznes.newseria.pl/komunikaty/ubezpieczenia/najwiecej_szkod,b2695434
[iv] http://www.statystyka.policja.pl/st/przestepstwa-ogolem/przestepstwa-kryminalne/7-wybranych-kategorii-p/kradziez-z-wlamaniem/121941,Kradziez-z-wlamaniem.html

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021