Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Rosja godzi się na 14 proc. redukcję wydobycia ropy naftowej

Autor: Dariusz Malinowski
Dodano: 09-04-2020 14:07

Jak podali nieoficjalnie urzędnicy rosyjskiego Ministerstwa Energetyki, Moskwa godzi się na 14 proc. obniżkę swojego poziomu wydobycia.

- Tak, jesteśmy gotowi zmniejszyć o 1,6 miliona baryłek dziennie, potwierdzam - oznajmił  agencji TASS rozmówca z ministerstwa. Dodał, że redukcję tę można powiązać z poziomem z pierwszego kwartału 2020 roku.

Uczestnicy OPEC  i kraje produkujące ropę naftową powinni rozpocząć negocjacje w sprawie nowej wspólnej redukcji produkcji ropy naftowej podczas wideokonferencji jeszcze w czwartek 9 kwietnia.

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział wcześniej, że kraj jest gotowy do ograniczenia produkcji, ale tylko przy udziale innych uczestników rynku, w szczególności Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też: Kierowcy zostali w domach. Na stacjach paliw smutek

Nadprodukcja ropy skutkuje rekordową nadpodażą surowca. Spowodowała także spadek cen surowca. Ropa Brent zyskuje w czwartek kilka procent i jest na poziomie 34 dol. za baryłkę. Z kolei amerykańska WTI drożeje o prawie 5 proc., do 26,3 dol. za baryłkę.

Notowania ropy osiągnęły najniższy poziom 30 marca. Od tego czasu ceny surowca odbiły i utrzymują się na poziomach wyższych od minimum o kilka dolarów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020