Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

W Europie może być problem z kolejnymi farmami wiatrowymi

Autor: DM
Dodano: 17-04-2020 13:38 | Aktualizacja: 17-04-2020 14:14

Pandemia koronawirusa paraliżuje dostawy niezbędnych do produkcji turbin wiatrowych komponentów. Koncerny ostrzegają, że w tym i przyszłym roku z tego powodu mogą dostarczyć mniej urządzeń niż planowano.

Producenci, w tym Vestas Wind Systems i Siemens Gamesa Renewable Energy zmagają się z pandemią. Zdecydowały o wstrzymaniu produkcji lub jej ograniczeniu. Teraz dochodzi nowy problem.

Opóźnienia w głównych portach, lotniskach i przejściach granicznych utrudniły dostawy surowców, w tym stali i komponentów, od łopat turbin począwszy do łożysk kulkowych. Utrudni to budowę farm wiatrowych w tym i następnym roku.

Budowanie turbin wiatrowych – o bardzo różnej wielkości, począwszy od urządzeń wielkości lodówek do modeli o kubaturze sporego domu - opiera się na złożonej sieci dostawców surowców i komponentów.

Czytaj też: Zielony Ład na rozdrożu

Łopaty wirników, łożyska, skrzynie biegów, elementy sterujące i generatory składają się z w sumie z około 8 000 części, które razem tworzą turbinę wiatrową.

Obecnie z powodu pandemii koronawirusa łańcuchy dostaw często uległy rozerwaniu. Zwłaszcza że często na jedną turbinę składają się elementy produkowane na czterech kontynentach.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021