Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Ukraina wybuduje nowy magazyn odpadów radioaktywnych

Autor: DM
Dodano: 06-05-2020 11:38 | Aktualizacja: 06-05-2020 11:47

Na Ukrainie powstanie nowy obiekt do przechowywania produktów pochodzących z przerobu wypalonego paliwa jądrowego. Ma on zabezpieczyć potrzeby naszego wschodniego na sto lat.

- Obiekt do składowania, który zgodnie z głównym planem zostanie zbudowany na kompleksie produkcyjnym Wektor (w Czarnobylu), zagwarantuje bezpieczeństwo radiacyjne i niezawodne pośrednie składowanie wysoko radioaktywnych odpadów przez cały okres użytkowania obiektu – informują ukraińscy urzędnicy.

Czytaj też: PGE Dystrybucja w I kwartale przyłączyła ponad 17,6 tys. mikroinstalacji

Projekt przewiduje zaprojektowanie magazynu powierzchniowego do składowania odpadów promieniotwórczych niskiego i średniego poziomu oraz drugiego magazynu powierzchniowego do przechowywania wysoko aktywnych odpadów promieniotwórczych. W sumie oba magazyny będą mogły pomieścić około 19,2 tys. m3 odpadów.

Budowę magazynu przewidywała rosyjsko-ukraińska umowa z 1993 roku. Zgodnie z nią wypalone paliwo z ukraińskich elektrowni atomowych miało w Rosji być przerabiane. Następnie powstałe po przerobie produkty miały być przechowywane na Ukrainie. I właśnie temu celowi ma służyć nowy magazyn odpadów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020