Budować nie da się zdalnie. Ale można dyskutować o przyszłości
– Nie da się budować zdalnie – mówił przed dwoma miesiącami Dariusz Blocher, prezes Budimeksu, gdy duża część polskiej gospodarki zatrzymała się w obliczu koronawirusa. Budownictwo szczęśliwie uniknęło zawieszenia prac, ale nie oznacza to, że branża może się już czuć bezpiecznie. Podczas wyjątkowej debaty potencjalne scenariusze przyszłości nakreślą najważniejsze postacie polskiego rynku budowlanego.

- W dniach 18-20 maja będzie miało miejsce EEC Online, wyjątkowe wydarzenie konferencyjne, które w całości odbędzie się przez internet.
- W ramach eventu 20 maja o godz. 9.00 zaplanowano start półtoragodzinnego bloku tematycznego „Inwestycje – budownictwo”, w ramach którego przewidziano m.in. dyskusję z udziałem szefów GDDKiA i PKP PLK, a także spółek Budimex, Strabag i Track Tec.
- W całym wydarzeniu EEC Online przewidziano dyskusje na blisko 20 tematów dotyczących różnych dziedzin gospodarki.
Udział w EEC Online potwierdzili m.in.:
- Dariusz Blocher, prezes i dyrektor generalny Budimeksu;
- Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskie Linie Kolejowe;
- Krzysztof Niemiec, wiceprezes Track Tec;
- Wojciech Trojanowski, członek zarządu spółki Strabag w Polsce;
- Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Czego będzie dotyczyć dyskusja poświęcona branży budowlanej?
Na te odpowiedzi czeka cała branża
Co oczywiste, nie da się w niej uniknąć tematu pandemii koronawirusa. Branża budowlana jako jedna z niewielu praktycznie nie odczuła większych perturbacji, gdyż nie została objęta – poza podwyższonymi wymogami sanitarnymi – żadnymi ograniczeniami w działalności.Ważna będzie ocena sytuacji z punktu widzenia inwestora i wykonawcy – w tym wzajemnej współpracy. Jak na razie – według opinii rynkowych – kształtuje się ona pozytywnie. Nie brakuje jednak uwag ze strony wykonawców dotyczących uelastycznienia zapisów umów.
Kolejny temat to kwestia krótko- i długoterminowych perspektyw branży. GDDKiA i PKP PLK podtrzymują swoje plany inwestycyjne i przetargowe, ale niepewny jest los inwestycji samorządów, gdyż ich sytuacja finansowa mocno się pogorszy.
Spodziewane jest też wyraźne schłodzenie koniunktury na rynku nieruchomości. Kolejne lata mogą więc przynieść lukę w podaży nowych kontraktów. Zwłaszcza że wciąż niepewna pozostaje wartość unijnych środków na politykę spójności w nowym budżecie Unii Europejskiej.
Istotną kwestią będzie też rynek pracy w budownictwie. Z powodu potencjalnie rosnącego bezrobocia niedobór pracowników w branży może przestać być problemem. To zależy jednak też od tego, jak zachowają się pracownicy zza wschodniej granicy – ilu z nich zdecyduje się na powrót do macierzystych krajów.
Dla branży ważne będzie też to, jak będą kształtować się ceny materiałów budowlanych. Czy ochłodzenie koniunktury w branży spowoduje spadek cen? Co z łańcuchami dostaw materiałów, elementów wykończeniowych, maszyn czy urządzeń?
Nasuwają się też pytania o to, czy dojdzie do zmian w miejscach, gdzie zlokalizowana jest ich produkcja. Czy branża będzie bardziej polegać na dostawcach bliskich geograficznie, przede wszystkim krajowych, z uwagi na większe bezpieczeństwo dostaw?
W dyskusji nie zabraknie zapewne też dalekosiężnych wątków. Choćby kwestii, czy pandemia koronawirusa wpłynie na rozwój takich technologii jak prefabrykacja, która istotnie zmniejsza liczbę pracowników na budowie, a więc i ryzyko przenoszenia wirusa?
Czy będzie z tego powodu postępować automatyzacja i robotyzacja procesów? Czy praca zdalna oraz digitalizacja zadań biurowych upowszechnią się i zostaną w większym stopniu już na stałe w branży?
Odpowiedzi na wszystkie te pytania będziemy szukać 20 maja podczas dyskusji na EEC Online. Zapraszamy!
EEC Online – pierwsze takie wydarzenie
Po raz pierwszy zorganizowane zdalnie i dostępne w internecie EEC Online to wydarzenie, na które złożą się debaty poświęcone analizie i przyszłości gospodarki, dyskusje o nowej rzeczywistości i pomysły na wychodzenie z postpandemicznego kryzysu.Odbędzie się ono w dniach 18-20 maja br., w pierwotnym terminie XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC – European Economic Congress). Organizację największej imprezy biznesowej Europy Centralnej w dotychczasowej formule, wraz z European Tech and Start-up Days, Grupa PTWP planuje w dniach 2-4 września br.
– Podczas EEC Online będziemy transmitować i agregować zapisy webinariów, prezentacji, rozmów i wirtualnych debat poświęconych gospodarce, która znalazła się w całkowicie nowej sytuacji – wyjaśnił Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach i European Tech and Start-up Days.
– Dyskusja o wyłaniającej się z chaosu przyszłości, o współdziałaniu w obliczu wielkiej zmiany, jaka nas wszystkich czeka, jest wyjątkowo potrzebna i ważna – dodał.
W dniach 18-20 maja br. odbędzie się kilkanaście wirtualnych debat, które przyniosą odpowiedzi na kluczowe pytania o charakterze gospodarczym, cywilizacyjnym, kulturowym, społecznym. Omówione zostaną dziedziny, w których dokonają się największe zmiany, sytuacja na rynku pracy, popyt na energię, cyfryzacja oraz wnioski z pandemii, które warto aktualnie formułować.
Porozmawiamy m.in. o przyszłości sektora energetycznego po koronawirusie, o cyfryzacji (jak być digital w czasie kryzysu), realnej wartości pomocy państwa dla biznesu, wirusie jako szansie dla start-upów czy biznesowej gwieździe czasów pandemii – e-commerce. Wspomnimy też o branżach odpornych na kryzys.
W programie trzydniowego wydarzenia wypełnionego transmisjami live, prezentacjami, rozmowami i debatami online znajdujemy treści o kluczowym znaczeniu dla przyszłości polskiej i europejskiej gospodarki. Jakie będą skutki przyspieszenia procesu cyfryzacji? Czy Unia Europejska ma adekwatną do skali kryzysu odpowiedź na wirusowe załamanie gospodarki? Co dalej z transformacją energetyki? Jak zmieni się rynek pracy? Co z przemysłem i inwestycjami?
Czy będą pieniądze na inwestycje – te współfinansowane ze środków UE i te samorządowe? Jak w nowej sytuacji w światowym handlu i na globalnym rynku odnajdą się polscy eksporterzy?
Jakie branże okażą się odporne na skutki koronakryzysu, a jak skutecznie pomóc tym, które ucierpią najbardziej? Wreszcie – jak w aktualnej sytuacji funkcjonują polskie start-upy? Czy nowe realia mogą być szansą dla młodej innowacyjnej przedsiębiorczości i jak w “ucieczce do przodu” może ich wesprzeć doświadczony biznes?
To tylko wybrane tematy trzydniowego wydarzenia, którego przebieg będzie można śledzić na zmodyfikowanej specjalnie pod potrzeby przekazu online stronie Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
– W trakcie przygotowań do 12. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego rzeczywistość zmieniła się radykalnie i w sposób, którego nikt nie przewidział. Jakie będą realia życia – także gospodarczego – w warunkach nadchodzącej recesji przy wolno ustępującej presji epidemicznej i nieznanych jeszcze scenariuszach „odmrażania” gospodarki? O tym trzeba rozmawiać już teraz – wskazał Wojciech Kuśpik.
– Z wykorzystaniem nowych narzędzi, modeli i kanałów komunikacji, organizujemy EEC Online. We wrześniu chcielibyśmy spotkać się ponownie, na największej imprezie biznesowej Europy Centralnej – dodał.
EEC Online odbywać się będzie poprzez stronę www.eecpoland.eu. Debaty transmitowane na żywo dostępne będą dla zarejestrowanych uczestników zgodnie z przyznanym statusem.
Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się