Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

KE ostrzega 12 krajów ws. zwrotów pieniędzy za odwołane loty

Autor: PAP/rs
Dodano: 13-05-2020 13:17 | Aktualizacja: 13-05-2020 13:48

Komisja Europejska poinformowała w środę o wysłaniu listów z ostrzeżeniem do 12 krajów UE ws. zwrotu pieniędzy za anulowane bilety na loty i podróże. KE informuje, że podróżni w UE mają prawo do refundacji biletów i wycieczek odwołanych z powodu pandemii.

O sprawie poinformowała na konferencji wiceszefowa KE Margrethe Vestager. Nie powiedziała jednak, o które kraje chodzi. Jak zaznaczyła, w tej kwestii KE wysłała do wybranych państw listy "w związku z łamaniem prawa".

W wyniku pandemii wiele lotów w UE zostało odwołanych. Linie lotnicze w takiej sytuacji zwykle proponują klientom vouchery, które będą mogli wykorzystać, gdy ruch lotniczy zostanie wznowiony. W UE istnieją jednak regulacje, które mówią m.in. o tym, że przewoźnicy w sytuacji odwołania lotów powinni zwracać klientom pieniądze, jeśli ci wyrażą taką chęć.

12 krajów unijnych zwróciło się w kwietniu w liście z apelem do Komisji Europejskiej o uregulowanie kwestii lotniczych voucherów, które linie lotnicze przyznają pasażerom w związku z anulowaniem lotów. Apelowały, aby linie mogły decydować tymczasowo o środkach, za pomocą których pasażerom przysługuje zwrot kosztów. Zaproponowały więc, aby KE zmieniła przepisy w tym zakresie.

Pod listem podpisały się: Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Grecja, Francja, Irlandia, Łotwa, Malta, Holandia, Polska i Portugalia.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021