Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022

Umowy online stały się proste jak nigdy

Autor: PSZ
Dodano: 13-05-2020 15:14

Zostań w domu - te słowa są powtarzane w ostatnich tygodniach jak mantra. Groźny koronawirus sprawił, że musieliśmy ograniczyć nasze aktywności, w tym spotkania biznesowe i towarzyskie. Zarazem jednak uświadomił, jak wiele spraw możemy załatwić online. Jak się okazuje, zdalnie można podpisać wiele rodzajów umów. Nie potrzeba do tego nawet podpisu elektronicznego. Wystarczy skorzystać z dostępnych w internecie narzędzi.

Pandemia COVID-19 sprawiła, że wiele czynności, które wykonywaliśmy dotąd w formie analogowej, zostało przerzuconych do świata cyfrowego. Wiele osób z powodzeniem pracuje dziś z domu a zakupy robi za pośrednictwem stron internetowych i kurierów. Drukowana prasę w jeszcze większym stopniu zastąpiły portale internetowe. Z kolei osobiste spotkania, konferencje i debaty rozgrywają się dzisiaj na rozmaitych platformach do wideokonferencji.

Choć wszystkie te możliwości mieliśmy już wcześniej, to dopiero teraz, gdy wystąpiła życiowa konieczność, naprawdę w pełni z nich korzystamy. Dobrym przykładem jest tu e-administracja, w której dzięki podpisowi elektronicznemu czy profilowi zaufanemu już od kilku lat mogliśmy załatwić większość spraw urzędowych. Nie wszyscy jednak mieli tego świadomość, bo też ludzie przyzwyczajeni do czasem niełatwego załatwiania administracyjnych obowiązków, instynktownie woleli zjawiać się tam osobiście.

Po wybuchu pandemii wiele urzędów przestało w ogóle przyjmować interesantów i okazało się, że  ich odwiedzanie jest często stratą czasu, bo to samo można załatwić spędzając chwilę przed komputerem, a nawet smartfonem.

Co ciekawe to samo tyczy się podpisywania umów. Od września 2016 roku w polskim prawie funkcjonuje forma dokumentowa zawierania umów. Dzięki temu każdy sms, nagranie głosowe, nagranie wideo, wszelkiego rodzaju materiały multimedialne wywołują skutki prawne. Tym samym dla wielu rodzajów kontraktów nie jest tak naprawdę potrzebny nawet kwalifikowany podpis elektroniczny. Wszystko zależy jednak od konkretnych regulacji prawnych w danej dziedzinie.

Według kodeksu cywilnego dokumentem są wszystkie nośniki informacji, które umożliwiają zapoznanie się z ich treścią (czyli pozwalające na odtworzenie oraz zachowanie wiadomości). Zgodnie z tą definicją za dokument można uznać więc email, sms, nagrania filmu itp. Z wykorzystaniem tych nośników można zawrzeć umowę, zaś treści w nich zawarte można wykorzystać jako dowód podczas rozprawy w sądzie (pozwala to na odtworzenie woli stron z momentu zawierania umowy).

Na formie dokumentowej opiera swoje działanie choćby Umownik, czyli narzędzie do zawierania umów online. Jego zaletą jest przede wszystkim kompleksowość i prostota działania.

Funkcjonowanie platformy opiera się na możliwość składania oświadczeń woli w formie dokumentowej opisanej w art. 73 i następnych w Kodeksie Cywilnym. Zgodnie z ich treścią oświadczenie woli, czyli umowa, może być zawarte w tzw. formie dokumentowej, jeśli istnieje możliwości weryfikacji tożsamości osoby, która składa oświadczenie. Z oświadczeniem woli mamy do czynienia w sytuacji, gdy dana osoba komunikuje swoją wolę z zamiarem wywołania określonych skutków prawnych, czyli następstw przewidzianych przepisami prawa.

W Umowniku identyfikacja stron odbywa się poprzez adres e-mail lub numeru telefonu. To jednak niejedyne sposoby.

- Metod weryfikacji jest kilka. Zakładamy pełną swobodę między naszymi kontrahentami dlatego sami mogą ustalać poziom kontroli tożsamości. Wygląda to w taki sposób, że jeżeli ktoś zakupi wzór umowy i wykona w ramach mikropłatności przelew, to dane przelewowe są zestawiane z danymi użytkownika i pokazują, czy to ta sama osoba. To jest dość powszechna i zarazem prosta w zastosowaniu metoda - mówi Bartłomiej Majchrzak z Umownika.

Jak dodaje, do weryfikacji tożsamości można wykorzystać nawet funkcję selfie. W momencie, w którym ktoś klika „akceptuj umowę”, aplikacja pyta się, czy chce potwierdzić ją zdjęciem i wysyła to selfie do kontrahenta. Istotne jest to, że nie ma możliwości dodania jakiegoś pliku z komputera czy z telefonu. Zdjęcie jest wykonywane w danym momencie aparatem urządzenia, na którym korzystamy z aplikacji.

Czytaj także: Selfie zamiast podpisu. Polski start-up zmniejsza emisję CO2 i zużycie wody dzięki elektronicznym umowom

- Chodzi o to, żeby uniknąć sytuacji, kiedy ktoś się tłumaczy, że to nie on zawarł umowę, tylko na przykład dziecko kliknęło, kiedy, siedziało mu na kolanach, albo kot przeszedł się po klawiaturze - tłumaczy Bartłomiej Majchrzak.

Umownik nie tylko ułatwia samo zawarcie umowy, ale pozwala również prowadzić w przejrzysty sposób wcześniejsze negocjacje i generowanie niezbędnych treści. Platforma świadczy usługi nie tylko w zakresie dostarczenia narzędzia do zawierania umów online, ale także doradza przy projektowaniu procesu i wyborze odpowiedniej formy. Umownik posiada zresztą szereg gotowych wzorów kontraktów i pozwala na ich aktualizowanie oraz uzupełnianie o nowe formy.

Obecnie w Umowniku znajdziemy formularze do zawierania takich umów jak m.in.: umowa zlecenia, umowa o dzieło, umowa sprzedaży, umowa najmu lokalu mieszkalnego, umowa pożyczki, umowa ubezpieczenia, umowa darowizny, umowa o dział spadku, umowa uczestnictwa w szkoleniu, kursie lub evencie, umowa spółki cywilnej czy umowa ugody.

Umownik, choć maksymalizuje możliwość zawierania umów bez kwalifikowanego podpisu elektronicznego, to zarazem umożliwia jego wykorzystanie, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. W znakomitej większości przypadków użycie formy dokumentowej umożliwia skuteczne kontraktowanie online. Są jednak typy zobowiązań dla których skuteczności należy zastosować inną formę, w tym kwalifikowany podpis elektroniczny.

Narzędzie przeznaczone jest zarówno dla osób prywatnych jak i spółki oraz przedsiębiorstw. Wszystkie procesy związane z zawieraniem umowy można przeprowadzić zdalnie przy użyciu przeglądarki internetowej lub aplikacji mobilnej.

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2022