Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Zanieczyszczenie powietrza w Chinach ponownie rośnie

Autor: KO
Dodano: 18-05-2020 16:19

Poziom zanieczyszczeń powietrza w Chinach wzrósł w kwietniu po raz pierwszy od grudnia. Analitycy przypisują to wznowieniu działalności gospodarczej po okresie pandemii.

Chińskie Ministerstwo Ekologii i Środowiska poinformowało, że stężenie cząstek PM 2,5 w powietrzu wzrosło o 3,1 proc. w kwietniu do średnio 33 mikrogramów na metr sześcienny w 337 miastach w całym kraju. Oznacza to pierwszy wzrost rok do roku od grudnia 2019 roku, kiedy PM2,5 wzrósł o 10 proc, podaje agencja Reuters.

Oficjalne dane pokazują, że stężenia ozonu, dwutlenku siarki i dwutlenku azotu również wzrosły w ciągu miesiąca.

Dane pokazały, że najgorzej wypadły w kwietniu Changchun, Harbin i Shenyang, stolice trzech północno-wschodnich prowincji. W przeciwieństwie do nich w podatnym na smog regionie Pekinu-Tianjin-Hebei poziom PM2,5 spadł w kwietniu o jedną czwartą do 39 mikrogramów, mimo że fabryki zostały ponownie otwarte. Dane wykazały, że PM2,5 spadł o 35,4 proc. w tym regionie w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2020 roku.

Przyczyną wypalanie słomy?

Liu Bingjiang, urzędnik odpowiedzialny za zanieczyszczenie powietrza w Ministerstwie Ekologii i Środowiska, przestrzegał w zeszłym tygodniu, że wznowienie działalności przemysłowej może spowodować wzrost zanieczyszczenia. Jednak jego zdaniem główna przyczyna gwałtownego wzrostu w kwietniu może być inna.

Według ministerstwa chodzi o zwyczajowe spalanie słomy w trzech północno-wschodnich prowincjach: Jilin, Heilongjiang i Liaoning. Wzrosło ono ośmiokrotnie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, a burze piaskowe spowodowały również pogorszenie jakości powietrza w niektórych regionach.

Średni poziom PM2,5 spadł o 12,5 proc. w 337 miastach w ciągu pierwszych czterech miesięcy, a blokady, zamknięcia fabryk i ograniczenia transportu doprowadziły do ​​gwałtownego spadku emisji, głównie w lutym i marcu.

CREA obawia się "brudnego" uzdrawiania chińskiej gospodarki

„Poziom zanieczyszczenia powietrza spadł gwałtownie podczas krajowej izolacji w lutym, osiągnął najniższy poziom na początku marca i obecnie przekroczył poziomy sprzed kryzysu”, potwierdziło Helsińskie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) w raporcie opublikowanym w poniedziałek 18 maja.

„Odbicie poziomów zanieczyszczeń powietrza jest dowodem na to, jakie znaczenie ma priorytetowe traktowanie zielonej gospodarki i czystej energii w wychodzeniu z kryzysu COVID-19”, podaje CREA.

Teraz, gdy gospodarka ponownie się otworzyła, istnieje ryzyko, że Chiny, dążąc do szybkiego ożywienia gospodarczego, spowodują dalsze szkody w środowisku, obawia się CREA.

„Ze względu na nacisk na cele PKB oraz na projekty budowlane i produkcyjne, aby osiągnąć te cele, uzdrawianie gospodarki w Chinach było zazwyczaj „brudne”, z negatywnymi wstrząsami gospodarczymi, po których nastąpił wzrost zużycia paliw kopalnych, zanieczyszczenia powietrza i emisji CO2”, podaje raport CREA.

Najbardziej oczywistym niedawnym przykładem był pakiet stymulacyjny z 2008 r., który zapoczątkował bezprecedensową falę projektów budowlanych i rekordowy poziom zużycia węgla, cementu i stali, przypomina Helsińskie Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021