Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

1,4 mld zł dla firm, które już "wyrastają" z rozmiaru start-upu

Autor: AO
Dodano: 18-05-2020 19:30

Krzysztof Szubert, prezes zarządu NCBR Investment Fund ASI, przedstawił podczas EEC Online nowe możliwości finansowania młodych firm technologicznych, które mają za sobą etap start-upowy i potrzebują środków na rozwój.

Chodzi o NCBR Ivestment Found, który ma wystartować jeszcze w tym roku. - Za kilka tygodni uruchamiamy nabór funduszy partnerskich, czyli venture capital, które wspólnie z nami chciałyby inwestować w projekty z obszaru badania i rozwój. Budżet na poziomie 700 mln zł zostanie podwojony przez środki polskich i zagranicznych VC. Da to w sumie 1,4 mld zł w okresie 5-6 lat - powiedział Krzysztof Szubert.

Biorąc pod uwagę, że polski rynek VC szacowany jest na około 1 mld zł rocznie, w najbliższych latach powiększy jego wartość o około 20 proc. Wielkość pojedynczej inwestycji będzie się wahać w zakresie 6-128 mln zł.

Czytaj także: Prezeska Siemens Polska: zdalna obsługa procesów produkcji w oku cyklonu

Visiting fellow Uniwersytetu Oksfordzkiego, były sekretarz stanu oraz pełnomocnik rządu ds. jednolitego rynku cyfrowego, przypomniał, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju jest w Polsce największą instytucją zajmująca się dystrybucją pieniędzy na badania i rozwój. - Mamy szereg narzędzi, które służą rozwojowi firm - zwrócił uwagę.

Do dyspozycji jest program Digital Europe o wartości 10 mld euro, powołany do prac nad sztuczną inteligencją, cyberbezepieczeństwem i nowoczesnymi usługami. Bogaty jest także program Horyzont 2020 czy jego nowa odsłona Horyzont Europa, szacowany na 100 mld euro.

- Dla cyfryzacji pandemia Covid-19 to paradoksalnie dobry czas, ale kluczem do rozwoju technologii cyfrowych w firmach jest ich finansowanie - ocenił Krzysztof Szubert.

Więcej o EEC Online na WNP.PL i eecpoland.eu

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020