Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Budownictwo wkracza w szybką cyfryzację

Autor: PSZ
Dodano: 19-05-2020 11:48

Do tej pory budownictwo, wraz z rolnictwem, było uważane za sektor gospodarki, który digitalizuje się najwolniej. Pandemia COVID-19 mocno dopinguje jednak firmy do wdrażania procesów cyfryzacyjnych w dużo szybszym niż dotychczas tempie - to jeden z wniosków płynących z sesji „Start-upy, inwestorzy, rynek”, którą zorganizowano na EEC Online, konferencji będącej częścią Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Rafał Grudzień ze start-upu ProperGate, który zajmuje się zarządzaniem dostawami just in time na place budów, stwierdził, że pandemia COVID-19 nie zagraża obecnie realizowanym projektom budowlanym. - Większym problemem jest brak decyzyjności w przypadku projektów, które są dopiero planowane, zwłaszcza mieszkaniowych - ocenił.

Jak dodał, sytuacja w jakimś stopniu wyklaruje się dopiero w lipcu i sierpniu. Jednocześnie zwrócił uwagę, że na brak popytu nie mogą narzekać obecnie powierzchnie magazynowe. - Ruszają za to inwestycje w magazyny, bo w e-commerce jest wielki boom na zakupy online - powiedział.

Jego zdaniem całą branże budowlaną czeka teraz przyspieszona digitalizacja. - Widzimy już, że sporo firm się digitalizuje - stwierdził.

Jak dodał, w akurat w budownictwie cyfryzacja niesie ze sobą duży potencjał do wykorzystania, bo branża ta, obok rolnictwa, dotąd należała do najmniej zdigitalizowanych.

EEC Online to wydarzenie, na które składają się debaty poświęcone analizie i przyszłości gospodarki, dyskusje o nowej rzeczywistości i pomysły na wychodzenie z postpandemicznego kryzysu. Odbywająca się w dniach 18-20 konferencja stanowi część XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC - European Economic Congress).

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020