Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023

Start-upy czeka dramatyczny spadek finansowania

Autor: PSZ
Dodano: 19-05-2020 11:45

Start-upy będą musiały godzić się na dużo gorsze warunki pozyskiwania finansowania niż przed pandemią COVID-19. Przykład Chin pokazuje już, że nadciąga gwałtowny spadek aktywności funduszy venture capital. Takie wnioski przyniosła debata „Start-upy inwestorzy, rynek”, która została zorganizowana na konferencji EEC Online.

- Aktywność VC w Chinach w I kwartale nie spadła jeszcze tak bardzo, ale najnowsze dane wskazują już teraz na dramatyczny spadek i to samo wydarzy się u nas - ocenił Marcin Hejka, partner zarządzający i współzałożyciel OTB Ventures, funduszu typu venture capital.

W tej sytuacji, jego zdaniem, start-upy nie powinny wybrzydzać, tylko brać finansowanie , które jeszcze jest dostępne, choćby było na dużo gorszych warunkach niż dotychczas.

- Większość rynku technologicznego doświadczy trudnych czasów. Każdej spółce technologicznej doradzałbym, żeby zbierała pieniądze, jeśli tylko może, akceptując praktycznie każde warunki - stwierdził.

Jak dodał, należy korzystać z tego, że procesy inwestycyjne posuwają się jeszcze siłą inercji i te, które się już rozpoczęły, w większości zostaną doprowadzone do zakładanego finiszu. Za to potem, co pokazuje choćby przykład Chin, może ich nie być niemal w ogóle. Fundusze VC skupią się przede wszystkim na utrzymaniu dotychczasowych portfeli niż budowaniu nowych.

- Wydaje się, że niestety nie obędzie się bez ofiar. Możemy spodziewać się spadków wycen na poziomie 30-50 proc. Wydaje się, że będziemy mieli do czynienia z bardzo dużą falą bankructw - ocenił Marcin Hejka.

EEC Online to wydarzenie, na które składają się debaty poświęcone analizie i przyszłości gospodarki, dyskusje o nowej rzeczywistości i pomysły na wychodzenie z postpandemicznego kryzysu. Odbywająca się w dniach 18-20 konferencja stanowi część XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (EEC - European Economic Congress).

Treść artykułu jest dostępna dla zalogowanych użytkowników posiadających aktywny abonament Strefy Premium. Zaloguj się

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2023