Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

ArcelorMittal zatrzymał produkcję w Zenicy

Autor: PIM
Dodano: 21-05-2020 12:28

Kryzys wywołany pandemią koronawirusa zatrzymał zakład ArcelorMittal w Zenicy w Bośni. Produkcję stali, a także wydobycie przeznaczonej na nią rudy żelaza zostało wstrzymane na 10 dni, a większość załogi wysłano do domów. Powodem jest brak popytu. Zdaniem związków chodzi o uzyskanie rządowego wsparcia.

Kierownictwo zakładu poinformowało, że od początku pandemii stara się pracować nad obniżką kosztów, m.in. renegocjuje ceny gazu i energii elektrycznej, a także obniża wynagrodzenie kadry kierowniczej o 10 – 20 proc.

Nie przyniosło to wystarczających rezultatów przy znacznym spadku popytu, spowodowanym przez lockdown, więc zdecydowano się na przerwanie produkcji i wysłanie do domu 80 proc. pracowników.

Wstrzymanie wydobycia i czasowe zwolnienie pracowników zastosowała także kopalnia rudy żelaza Omarska w północnej Bości.

Czytaj także: ArcelorMittal gasi ostatni piec w Fos-sur-Mer. Na zawsze?

Według serwisu Steelguru z decyzjami zarządu nie zgadzają się związki zawodowe, które twierdzą, że spadek popytu nie jest tak duży, aby tłumaczył tego typu posunięcia, które w rzeczywistości wynikają ze starań o uzyskanie rządowego wsparcia wynagrodzeń minimalnych i subsydiów.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021