Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020

Słowacja: Zablokowane przejście graniczne z Austrią w pobliżu Bratysławy

Autor: PAP
Dodano: 22-05-2020 22:53

Kilkudziesięciu wracających do kraju Słowaków zablokowało w piątek po południu ruch na autostradzie z Austrii na przejściu granicznym Jarovce–Kittsee. Liczyli, że obowiązkową kwarantannę będą mogli odbyć w domach, tymczasem muszą udać się do zamkniętych ośrodków rządowych.

Zgodnie z obowiązującymi obywateli Słowacji przepisami, wszyscy wracający do kraju muszą przejść dwutygodniową kwarantannę; wyjątkiem są powroty z wyjazdów trwających maksymalnie 24 godzinny. Kwarantanna w domach miała być uzależniona od uruchomienia przygotowanej przez rządowych informatyków aplikacji w telefonach komórkowych, przy pomocy której będzie można kontrolować przestrzeganie odosobnienia.

Funkcjonowanie tak zwanej inteligentnej kwarantanny zostało przetestowane, ale ponieważ wykorzystuje ona systemy firm Google i Apple, musi zostać zatwierdzona przez tamtejszych ekspertów. Wspomniane firmy dotąd nie zatwierdziły słowackiego produktu.

Dla osób blokujących granicę brak działającej aplikacji oznacza konieczność udania się na dwutygodniowy, obowiązkowy pobyt w zamkniętym ośrodku rządowym.

Premier Igor Matovicz napisał wieczorem w mediach społecznościowych, że rząd uprzedzał o warunkach dotyczących odbywania kwarantanny w domach, wśród których najważniejsze jest działanie aplikacji. Zapowiedział, że w chwili, gdy zacznie ona funkcjonować, wszyscy przebywający w ośrodkach rządowych będą mogli przenieść się do domów i tam kontynuować zalecone odosobnienie.

Piotr Górecki

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2020