Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Węgry: Będzie można organizować imprezy sportowe pod otwartym niebem

Autor: PAP
Dodano: 28-05-2020 16:28

Restauracje w Budapeszcie będą mogły od piątku przyjmować gości także w pomieszczeniach zamkniętych; będzie też można uczestniczyć w wydarzeniach sportowych pod otwartym niebem - podał w czwartek Robert Kiss ze sztabu operacyjnego ds. walki z koronawirusem.

Zgodnie z opublikowanym w Monitorze Węgierskim dekretem rządu od piątku nie tylko będzie można wchodzić do wnętrza restauracji i kawiarń w Budapeszcie, ale też korzystać z hoteli w stolicy. Przy tym pracownicy w miejscach odwiedzanych przez gości muszą nosić maseczki ochronne, należy też zachować odległość 1,5 m między stolikami.

Poza rejonem stołecznym zasady te obowiązywały już od 18 maja, ale w Budapeszcie wprowadzono je później ze względu na wyższą liczbę zakażeń koronawirusem i zgonów.

W osobnym dekrecie zezwolono na organizowanie pod otwartym niebem imprez sportowych i kulturalnych, np. przedstawień teatralnych i cyrkowych czy wystaw. Można też odwiedzać obiekty pod otwartym niebem w parkach narodowych. Także w tym przypadku obowiązuje nakaz przestrzegania odpowiedniej odległości.

W dalszym ciągu nie wolno jednak organizować imprez muzycznych i tanecznych pod otwartym niebem.

Kiss poinformował też, że liczba spraw karnych wszczętych w związku ze złamaniem przepisów epidemicznych przekroczyła już 400. W 107 przypadkach chodzi o rozprzestrzenianie informacji mogących siać panikę, 128 - oszustwa, a 29 - grożenie sprowadzeniem niebezpieczeństwa publicznego.

Od miesiąca liczba nowych stwierdzonych zakażeń na Węgrzech powoli spada. Do tej pory wykryto 3816 zakażeń. 509 osób chorych na Covid-19 zmarło, a prawie 2 tys. osób uznano za wyleczone.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021