Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Brazylia: Ponad 16 tys. nowych zakażeń w ciągu doby; zmarło 480 osób

Autor: PAP
Dodano: 01-06-2020 02:34

W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 16 409 nowych zakażeń SARS-CoV-2 w Brazylii i 480 nowych zgonów z powodu Covid-19. Liczba wszystkich zakażonych przekroczyła pół miliona i wynosi 514 849. Zmarło łącznie 29 314 osób - podało ministerstwo zdrowia Brazylii.

Pod względem liczby zakażonych Brazylia jest drugim po Stanach Zjednoczonych krajem na świecie z tyloma przypadkami zakażeń. Jeśli zaś chodzi o liczbę zgonów z powodu Covid-19 to kraj ten zajmuje czwartą pozycję na świecie po Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

Wprawdzie dane z niedzieli są niższe niż te podane przez resort zdrowia Brazylii w sobotę, gdy informowano o 956 zgonach i 33 274 nowych zakażeniach, ale w ocenie ekspertów nie oznacza to żadną miarą poprawy sytuacji, bo niższe wskaźniki wynikają z opóźnień w przekazywaniu danych do resortu zdrowia ze szpitali w ciągu weekendu.

W całej Ameryce Łacińskiej według podliczeń agencji AFP zarejestrowano dotąd ponad milion zakażeń. Brazylia jest zdecydowaną rekordzistką, gdy chodzi o liczbę infekcji. Kraj ten stanął właśnie w obliczu "trzeciej fazy epidemii": do wielkich miast zaczynają masowo napływać w poszukiwaniu pomocy lekarskiej chorzy z prowincji.

Taką ocenę sytuacji przedstawił w ubiegły wtorek generał Eduardo Pazuello, mianowany przez prezydenta Jaira Bosonaro ministrem zdrowia. Ten specjalista w dziedzinie logistyki wojskowej objął stanowisko po odejściu w kwietniu dwóch kolejnych, cywilnych szefów resortu, lekarzy, którzy weszli w konflikt z prezydentem kraju, zarzucając mu lekceważenie zagrożenia i nie zgadzając się na zalecane przez Bolsonaro powszechne stosowanie w leczeniu koronawirusa hydroxychlorochiny.

Brazylijskie Ministerstwo Zdrowia pod nowym kierownictwem ponowiło oficjalne zalecenie powszechnego stosowania tego leku, którego skuteczność kwestionuje m.in. Światowa Organizacja Zdrowia. Hydroxychlorochina była podawano dotąd chorym na malarię.

W niedzielę władze USA i Brazylii potwierdziły, że Biały Dom przekazał Brazylii 2 mln dawek tego lekarstwa. W jego nadzwyczajną skuteczność wierzy prezydent Donald Trump, który w połowie maja ujawnił, iż przyjmuje ten specyfik.

Bolsonaro, który od początku swej prezydentury zabiega o bardzo bliską współpracę z władzami w Waszyngtonie, również wierzy w zbawienny wpływ hydroxychlorochiny. W ubiegłym tygodniu powiedział dziennikarzom, że ma opakowanie tego specyfiku na wypadek, gdyby zachorowała jego 93-letnia matkka.

Dostarczone ze stanów lekarstwo "(HCQ) będzie stosowane profilaktycznie w wypadku pielęgniarek, lekarzy oraz innych pracowników służby zdrowia w warunkach epidemii. Środek ten będzie też stosowany w leczeniu osób już zakażonych SARS-CoV-2" - zaznaczono w komunikacie Białego Domu. Jak podkreślono, przekazanie medykamentów "jest wyrazem brazylijsko-amerykańskiej solidarności w dobie epidemii".

Zgodnie z prognozą przygotowaną przez Panamerykańską Organizację Zdrowia, szczyt epidemii przypadnie w Brazylii w lipcu tego roku.

Według modelu sporządzonego w oparciu m.in. o dane ministerstwa zdrowia Brazylii, zainfekowanych zostanie ok. 22 proc. Brazylijczyków, ale tylko 53 proc. z nich będzie zdradzać symptomy choroby. 150 na każdych 100 000 mieszkańców Brazylii umrze bez uzyskania należytej pomocy - twierdzą autorzy tej prognozy.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021