Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Litwa znosi od 17 czerwca kwarantannę

Autor: PAP
Dodano: 10-06-2020 16:13

Litwa od 17 czerwca znosi kwarantannę związaną z pandemią – postanowił w środę rząd. W kraju obowiązuje jednak ogłoszony pod koniec lutego stan wyjątkowy, nadal będą zatem obowiązywać pewne ograniczenia dotyczące imprez masowych, czy kontroli granicznych.

Jak oznajmił minister ochrony zdrowia Aurelijus Veryga, kwarantanna zostanie zniesiona "uwzględniając stopniowo poprawiającą się sytuacją epidemiczną zarówno na Litwie, jak też w innych krajach europejskich".

Podczas środowego posiedzenia rządu minister podkreślił, że "liczba nowo zdiagnozowanych w kraju przypadków koronawirusa maleje od końca kwietnia, pod koniec maja sytuacja znacznie się poprawiła, a od kilku tygodni nie zgłoszono żadnego przypadku Covid-19 w 41 z 60 rejonów kraju".

Po odwołaniu kwarantanny na Litwie nadal będzie obowiązywał ogłoszony stan wyjątkowy, czyli pozostaną pewne wymogi dotyczące bezpiecznego dystansu i higieny.

Do 30 czerwca w imprezach na otwartych przestrzeniach może uczestniczyć nie więcej niż 700 osób, w zamkniętych przestrzeniach - nie więcej niż 150. Od 1 lipca liczba ta wzrośnie odpowiednio do 1000 i 200 osób.

Wszelkie wymogi bezpieczeństwa zostaną zachowane w placówkach zdrowotnych i opieki społecznej. Zachowana zostanie też kontrola graniczna, ale od początku czerwca na Litwę można przyjechać bez wymogu dwutygodniowej kwarantanny z tych państw, w których liczba zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie przekroczyła 25 na 100 tys. osób. Do takich krajów zalicza się m.in. Polska.

Wraz ze zniesieniem kwarantanny na Litwie niektóre z wcześniejszych ograniczeń staną się zaleceniami, dotyczy to na przykład noszenia masek ochronnych.

Kwarantanna na Litwie została ogłoszona 16 marca. W kraju zdiagnozowano do środy w sumie 1733 przypadków Covid-19. 1369 osoby wyzdrowiały, a 74 - zmarły.

Z Wilna Aleksandra Akińczo

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021