Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021

Ceny paliw na stacjach powinny nadal spadać

Autor: PAP
Dodano: 11-01-2008 15:32

Polscy kierowcy mogą liczyć na dalsze kilkugroszowe obniżki cen paliw na stacjach - prognozują analitycy portalu e-petrol.pl oraz biura Reflex, monitorującego rynek paliw.

Zdaniem analityków portalu e-petrol.pl, "na najbliższe dni znów można spodziewać się kolejnych spadków cen, zwłaszcza dla oleju napędowego, którego średnie ceny będą coraz bardziej przybliżać się ku 4 zł za litr".

Co więcej, "producenci już od soboty powinni znacząco zacząć zmieniać swoje cenniki. Do wtorku hurtowe ceny benzyn mogą zostać obniżone w rafineriach od 40 do 60 zł" - dodają.

Jak wynika z raportu e-petrol.pl, w mijającym tygodniu nieznacznie, bo o 9 zł, spadła średnia hurtowa cena benzyny bezołowiowej 95 i wynosiła 3.336 zł netto za tysiąc litrów. Dużo większa obniżka, wynosząca 58 zł, objęła olej napędowy, którego tysiąc litrów kosztowało 3,037 zł netto.

Za litr benzyny bezołowiowej płacimy obecnie 4,34 zł. Olej napędowy kosztuje 4,09 zł za litr. Bardzo stabilna, jest od dwóch miesięcy cena autogazu - za litr płacimy 2,28 zł - podało w komunikacie biuro Reflex.

Zdaniem analityków biura, obniżki cen obserwowane na rynku paliw zawdzięczamy obawom o stan amerykańskiej gospodarki, który może przyczynić się do spadku popytu na paliwa. Na obniżki wpływ mają również prognozy wyższych od przeciętnych temperatur, co może ograniczyć popyt na paliwa grzewcze.

Materiał wydrukowany z portalu www.wnp.pl. © Polskie Towarzystwo Wspierania Przedsiębiorczości 1997-2021